Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
Meghívó 2010.
» Előadások
Zsűri
Díjak
Díjazottak
Felhívás
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2010. TDK » Előadások

Előadások

A marha-levél bevezetésének okai Szerbiában
Kovacs Ivan szigorló
Újvidéki Egyetem, Mezőgazdasági Fakultás, Állatorvosi Kar
Témavezető: Sinković Mirko

Absztrakt:

A középkori Balkánon a kereskedelem az olasz városállamok kezében volt. A kereskedelmet Szerbiával a keleti olasz államok bonyolították le. A középkori Szerbia fő kikötővárosa Kotor volt. Kotoron keresztül a velencei kereskedők tartották a kapcsolatot Szerbiával. Kotor volt a fő külkereskedelmi város, melyen keresztül szállították az aranyat, ezüstöt Velencébe, ahonnan tovább vitték a többi olasz államba.

A XIII. században igen keresettek voltak a „brdski,” azaz hegyvidéki lovak, melyeket teherszállításra használtak. Vlah állattenyésztők a lovaikkal végezték az áru elszállítását. A bárány öltöztette és etette a lakosságot. A külkereskedelemre szánt gyapjú mennyisége jóval kisebb volt, mint a belkereskedelemre szánté. A juhsajt szintén fontos termék volt a lakosság élelmezésében, valamint lényeges szerepe volt külkereskedelmi árucikként is. A feudális Szerbia lakosságának szinte minden rétege sertést tenyésztett, így maga az uralkodó is: Milutin (1282 - 1321).

A törökök hódításától az állatkereskedelem visszaesett. A lakosságnak a szultán felé pénzben kellett fizetnie az adót. Az állattenyésztők legnagyobb félelme a fertőző betegségek és az ínséges idők voltak. A két csapás szinte mindig együtt jött a lázadásokkal és háborúkkal. Ázsiában a marhavész folyamatosan jelen volt. A török hódításoknak köszönhetően e kór is megjelent Európában. Amíg a szarvasmarhák a keleti marhavésztől pusztultak, addig a bárányok között a bárányhimlő szedte áldozatait. Így az ausztriai hatalmak megtiltották a bárányok behozatalát Szerbiából.

Mária Terézia (1740–1780) fontos döntést hozott e betegség megfékezése érdekében. Engedélyt adott a humán orvosoknak, hogy többet foglalkozzanak e kórral. Az állat- és húskereskedelmet csak akkor engedélyezte, ha az állatokat előtte megvizsgálták és hiteles marha-levelük volt.

Az osztrák és a magyar hatóságok nyomást gyakoroltak Szerbiára, hogy állatorvosi-rendőri intézkedéseket tegyen (1850). A megkövetelt elvárásoknak való megfelelés érdekében 1850-től elfogadja Szerbia az állatorvosi hivatást.

Az 1888-as Állatorvosi törvényben (Zakonom o uređenju veterinarstva) részletesen leírja a marha-útlevél kiállításának okát és módját, valamint a használatát. A marha-útlevelekkel lehetett bizonyítani a tulajdonjogot, az adott állat egészségügyi bizonyítványa volt, valamint az adózásban volt szerepe, az ebből befolyó összegből fejlesztették az állatorvosi hivatás hatékonyságát.

Mindezt a járványoknak köszönhetjük, melyek rákényszerítették az embert, hogy nagyobb hangsúlyt fektessen az állatok gondozására és a szelekcióra. Csakis az egészséges és a jó kondícióban levő állatokat lehetett vásárra vinni. Majd ezekből az állatokból a legjobbak tenyészállatok lettek, melyek utódai sokszor a szülőket is felülmúló tulajdonságokkal rendelkeztek.

Sajnos a történelem vihara ezt a fajta tudatos kiválasztást többször megtörte az állattenyésztés kárára. Mégis a marha útlevelek kiadásának köszönhetően a beteg állatokat nem terelhették más régiókba. Az állatorvosi hivatás is megerősödött, annyira, hogy sikerült kordában tartani a járványokat. Az állatorvosok összefogásának köszönhetően a keleti marhavész Szerbiában és Európában ma már nem fordul elő. Lehetőség az ilyen méretű összefogásra ritkán adatik meg a történelemben. Ebből okulva már rég rájöhettünk, hogy egyedül nem érvényesülhetünk. Ahelyett, hogy azt keresnénk, miben hasonlítunk, hajlamosak vagyunk keresni a különbségeket, melyek konfliktusokhoz vezethetnek.

Kulcsszavak: fertőző betegségek, marha kereskedelem, marha-levelek



Előadások listája