Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
Meghívó 2010.
» Előadások
Zsűri
Díjak
Díjazottak
Felhívás
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2010. TDK » Előadások

Előadások

A tejelő tehenek petefészkén előforduló nem szokványos petefészek-képletek szövettani és endokrinológiai vizsgálata
Barcsik Hajnalka IV. évfolyam
SzIE, Állatorvos-tudományi Kar, Szülészeti és Szaporodásbiológiai Tanszék és Klinika
Témavezető: Dr. Balogh Orsolya

Absztrakt:

Tejelő tehenészetekben a rektális vizsgálatok során egyre gyakrabban diagnosztizálhatóak különböző rendellenes petefészek-képletek. A képalkotó-eljárások fejlődésével az elmúlt évtizedekben ezeknek felépítését és ultrahangos morfológiáját is pontosabban megismerhettük. A nem szokványos petefészek-képletek kialakulása és pontos morfológiája azonban máig vitatott, a nevezéktan pedig nem egységes. Munkánkban célul tűztük ki, hogy a különböző, nem szokványos petefészek-képletek (anovulációs tüsző, follikulus-lutein ciszta, üreges sárgatest) ultrahangos, makroszkópos és mikroszkópos morfológiáját, valamint hormontermelési sajátságait leírjuk. Vizsgálataink során 3 üreges sárgatest, 2 follikulus lutein ciszta és 4 anovulációs tüsző ultrahangos képét, makroszkópos és mikroszkópos megjelenését és hormontermelését hasonlítottuk össze. Rektális ultrahang vizsgálataink alapján az üreges sárgatest olyan, a sárgatesthez hasonló struktúrájú képlet, mely kisebb-nagyobb folyadékkal telt üreggel rendelkezik. A follikulus-lutein ciszta 2 cm-nél nagyobb átmérőjű, megvastagodott falú, folyadékkal telt képlet. Az anovulációs tüszők a follikulus-lutein cisztákhoz hasonlóan megvastagodott falú, folyadékkal telt, 1-2 cm átmérőjű képletek. Makroszkópos vizsgálattal (ultrahanggal kevésbé) könnyen elkülöníthetők az anovulációs tüsző és a follikulus lutein ciszta luteinizálódott és nem luteinizálódott szövet-rétegei (főként színük alapján). Szövettanilag az anovulációs tüszőben néhány réteg granulosa-sejt látható, melyek hormonálisan aktívak, de nem luteinizálódtak. Ezzel szemben a follikulus lutein cisztáknál jellemző a foltokban (párnaszerűen kiemelkedően) jelentkező luteinizáció, és a sejtek aktív hormon-szekréciója is. Az üreges sárgatest esetében az üreget gyakran határolja vastag, szürkésfehér kötőszövetes réteg, amely sok esetben az ultrahangos képen is megtalálható, de a kötőszövet jelenlétén kívül a fiziológiás sárgatestre jellemző szövettani kép látható. Az endokrin vizsgálatok eredménye szerint, az üreges sárgatest esetében az üregben található folyadék progeszteron-koncentrációja magas (átlagosan 524 nmol/l), de az ösztrogén-koncentráció sem elhanyagolható (átlagosan 106,3 pg/ml). A follikulus-lutein ciszták esetében a cisztafolyadék progeszteron-koncentrációja átlagosan 301,3 nmol/l, ösztogén-koncentrációja átlagosan 748 pg/ml. Anovulációs tüsző esetén a tüszőfolyadékban mért átlagos progeszteron-koncentráció 39,3 nmol/l, átlagos ösztrogén koncentráció pedig 759 pg/ml volt.

Összességében megállapítható, hogy az ultrahang és/vagy makroszkópos kép alapján nagy biztonsággal elkülöníthetőek a nem szokványos petefészek-képletek, bár azok pontos kialakulása – és ennek következtében nevezéktana – továbbra sem teljesen tisztázott. A nem ovulációt követően kialakuló képletek (anovulációs tüszők és follikulus-lutein ciszták) esetében a szakirodalommal összhangban aktív ösztrogén és – típustól függően – több-kevesebb progeszteron termelés is megfigyelhető volt, mely a képletben jelen levő granulosa ill. azokból kialakuló lutein sejtek működésével magyarázható. Az anovulációs tüszők és follikulus-lutein ciszták magas ösztrogén-termelésének köszönhetően az állatok ivarzás-szerű tüneteket mutathatnak, ami a sikertelen termékenyítések számának emelkedésével is járhat.

Az üreges sárgatest esetében a progeszteron-termelés dominanciája egyértelmű, összhangban a morfológiai jellemzőkkel. Progeszteron-termelése alapján ugyan elképzelhető, hogy az üreges sárgatest is képes a vemhesség fenntartására, de klinikai adatok szerint üreges sárgatestek esetén a késő magzatvesztés gyakrabban fordul elő, mint normál sárgatest mellett.



Előadások listája