Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
Meghívó 2011.
» Állatorvos szekció
Biológus szekció
Állatorvos zsűri
Biológus Zsűri
Díjak
Díjazottak
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2011. TDK » Állatorvos szekció

Állatorvos szekció

Emlődagantos kutyák betegségének lefolyását meghatározó fehérjék expressziójának vizsgálata
Tóth Bálint V. évfolyam
SzIE, Állatorvos-tudományi Kar, Belgyógyászati Tanszék és Klinika
Témavezetők: Dr. Vajdovich Péter, Szabó Bernadett

Absztrakt:

A nőstény kutyák daganatos megbetegedései között egyik vezető helyen áll az emlődaganat. Kutatásunk célja néhány fontos fehérje mRNS-szintű kimutatása rosszindulatú emlődaganatokban, egészséges emlőszövetben, valamint néhány egyéb daganatban. Irodalmi adatok alapján elmondhatjuk, hogy a vizsgált fehérjék nagyban befolyásolják az emlődaganatok áttétképző hajlamát, és jelenlétük igazolásával pedig célzottabb daganatellenes kezelésre nyílik lehetőség. A vizsgált fehérjék a következők voltak: MDR-1, MRP1, ABCGC2, VEGF, COX-1, COX-2.

MDR-1, MRP1, ABCG2 multidrog rezisztencia fehérjék. Széles szubsztrát-specificitásuknak köszönhetően alapvető szerepet játszanak a gyógyszerek biológiai hozzáférhetőségének szabályozásában. Fiziológiás szerepük mellett nagy jelentőséggel bírnak a daganatsejtekben a citosztatikumokkal szemben kialakuló rezisztencia létrejöttében. Különböző eredetű tumorokban ismerték már fel prognosztikai értéküket is, mivel a kemoterápiás szereket kipumpálják a sejtekből, ezzel lerontva a daganatellenes terápia hatékonyságát.

COX-1, COX-2, VEGF fehérjék fokozottan expresszálódnak számos daganatos szövetben. A COX izoenzimek csökkentik az apoptózis kialakulását, ezzel elősegítve a daganat kontrollálatlan növekedését. Csökkentik a sejtek érzékenységét a növekedést gátló jelátviteli mechanizmusokkal szemben, és segítik a daganatos sejtek invazivitását, és áttétképző hajlamát is. A VEGF indukálja új erek létrejöttét, serkenti a kollagenáz és egyéb „degradáló” enzimek termelődését, ezáltal gyorsítja a daganatos sejtek vérérbe jutását, valamint stimulálja a daganatsejtek növekedését.

Mintáinkat az Állatorvosi Hematológiai és Onkológiai Központban gyűjtöttük. A tumoros kutyák esetében a daganatos elváltozást mutató és az egészséges emlőből is mintákat vettünk. A daganatos kutyák emlőtelepeit műtéti úton távolítottuk el. TRIZOLŸ reagens segítségével izoláltuk a nukleinsavakat, majd ezután RT-qPCR segítségével határoztuk meg a fehérjék mRNS szintjének relatív expresszióját.

Az eddig feldolgozott minták alapján elmondhatjuk, hogy a multidrog rezisztencia fehérjék mRNS szintje a daganatos elváltozást mutató emlőkben magasabb volt, mint az egészségesekben. Úgy tűnik a fehérjék mennyisége összhangban daganatos sejtekben betöltött szerepükkel már a malignus transzformáció következtében megemelkedik. A COX-1, COX-2 és a VEGF fehérjék mennyisége az adott tumorra jellemző. A klinikopatológiai paraméterek mellett ezen fehérjék mennyiségének meghatározása hozzájárulhat a daganatok egyedi sajátosságainak megismeréséhez és a megfelelő kezelés megtervezéséhez.

Ez a munka az NKB támogatásával valósult meg.



Előadások listája