Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
Meghívó 2011.
» Állatorvos szekció
Biológus szekció
Állatorvos zsűri
Biológus Zsűri
Díjak
Díjazottak
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2011. TDK » Állatorvos szekció

Állatorvos szekció

Kutyák endoszkópos módszerrel vett gyomorbiopsziáinak retrospektív elemzése
Hőnich Eszter szigorló
SzIE, Állatorvos-tudományi Kar, Belgyógyászati Tanszék és Klinika
Témavezető: Dr. Psáder Roland

Absztrakt:

Az endoszkóppal nyert gyomorbiopsziák szövettani vizsgálata elengedhetetlen a gyomorgyulladások és daganatos elváltozások korai felismeréséhez és a hatékony gyógykezelés megválasztásához.

Célunk a gyomortükrözésre érkező kutyák endoszkópos módszerrel vett gyomorbiopsziáinak retrospektív feldolgozása az új nemzetközi standard (Day et al.: Histopathological standards for the diagnosis of gastrointestinal inflammation in endoscopic biopsy samples from the dog and cat: a report from the WSAVA Gastrointestinal Standardization Group. J. Comp. Pathol. 2008) alapján. Az így feldolgozott minták értékelése során megvizsgáltuk van-e összefüggés a betegek kora, neme, az egyes szövettani elváltozások mértéke és a szükséges gyógykezelés intenzitása között.

A narkózisban történő gasztroszkópos vizsgálat során a gyomorból biopsziás fogóval anatómiai régiónként 3-3 mintát vettünk. 2007 januárjától napjainkig 63 kutyából származó 69 mintát vizsgáltunk. A bioptátumok szövettani feldolgozása (hematoxilin-eozin festés, Giemsa festés, szükség esetén Warthin-Starry festés) a Kórbonctani és Igazságügyi Állatorvostani Tanszéken történt. A szövettani minták értékelése érdekében az említett nemzetközi standardot honosítottuk, és kiegészítettük a gyomor fundusi régiójának vizsgálatával, valamint a GHLO fertőzöttség vizsgálatával. Vizsgálataink során 0-3 skálán (nincs, enyhe, közepes, súlyos) jelöltük a lymphocytás-plasmasejtes-, eosinophil sejtes beszűrődést, a lymphoid follicularis hyperplasiát és a GHLO fertőzöttséget. A gyógykezelés fokozatai 1: tüneti kezelés gyógyszerei, 2: egyszerű diéta, 3: gluténmentes diéta új fehérjeforrással, 4: egyszerű antibiotikum kezelés, 5: Helicobacterium eradikáció, 6: prednizolon kezelés. A statisztikai elemzések után összevetettük a szövettani elváltozásokat a klinikummal.

Összegezve a retrospektív vizsgálatunk eredményeit, a következő megállapításokat tehetjük:

1. Bevezettünk a hazai gyakorlatba egy nemzetközileg elfogadott standard módszert a gyomorbiopsziák szövettani értékelésére vonatkozóan, mely egyértelmű kritériumokat támaszt az egyes szövettani elváltozásokkal kapcsolatban.

2. A nemzetközi standardot kiterjesztettük a gyomor fundusi régiójára is, és új szempontként bevettük a gyomor GHLO fertőzöttségét is.

3. Átfogó képet kaptunk a gyomortükrözésre érkezett hazai kutyák GHLO fertőzöttségéről és az egyes gyulladásos elváltozások előfordulásáról. Ilyen esetszámon alapuló feldolgozásra endoszkópos gyomorbiopsziák tekintetében még nem volt példa.

4. A GHLO fertőzöttség, a szövettani elváltozások mértéke és a kezelés intenzitása egyértelmű összefüggéseket nem mutat egymással, mely megállapítás egybevág a szakirodalmi adatokkal.

5. A szövettani elváltozások súlyossága nem korrelál az alkalmazott gyógykezelés intenzitásával, ezért önmagában nem alkalmas markere a kezelés megválasztásának, így önmagában prognosztikai értéke is kérdéses.



Előadások listája