Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
K&H pályázat
Felhívás
Meghívó 2015.
» Szekciók
Zsűri
Díjak
Díjazottak
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2015. TDK » Szekciók

Szekciók

A jelentősen megemelt és gyorsított zene hatása az egér viselkedésére
Rácz Nóra IV. évfolyam
SzIE, Állatorvos-tudományi Kar, Állatenyésztési, Takarmányozástani és Laborállat-tudományi Intézet
Témavezetők: Dr. Fekete Sándor György, Dr. Korsós Gabriella

Absztrakt:

A laboratóriumi rágcsálók számára eltérő mértékben fontosak a hangingerek. A legtöbb fajnál az elkerülhetetlen környezeti zajok stresszt okozhatnak, amelynek hatását a zene ellensúlyozhatja. Emellett lehetséges, hogy egyes hangok, zajok, vagy a zene specifikus hatással is bírnak az állatokon. Jelen kísérletben arra kerestük a választ, hogyan befolyásolja a gyorsított, ezáltal magasságában is megemelt zene az egerek természetes viselkedését, ugyanis az egerek hallástartománya nem egyezik meg az emberével (egér: kb. 1 kHz - 85,5 kHz; ember: 20 Hz - 20 kHz). Két kísérletet végeztünk.

Az első kísérletben húsz SPF, CD1 hím patkány viselkedéséről gyűjtöttünk adatokat videófelvétel segítségével. Az állatokat IVC (individual ventilated cage) ketrecekben helyeztük el kettesével. Az egerek kétféle zenét hallgattak, az első Mozart „D-dúr szonáta két zongorára”, K 448 jegyzékszámú darabja, a másik Bach „Goldberg Variációk”, BW 988’’ részlete volt. A műveket számítógépes program segítségével gyorsítottuk, miközben a hangmagasság öt oktávval nőtt. Először az állatok alaptevékenységét rögzítettük, majd lejátszottuk Mozart darabját. Ezután zene nélküli periódus következett, majd a Bach darab. Ezt újabb zenementes periódus követte. Az alábbi viselkedéselemeket figyeltük: járás, szimatolás, önápolás vagy a másik állat mosdatása, pihenés, ágaskodás, ásás és evés. Az ágaskodás gyakorisága mindkét zenei kezelés hatására szignifikánsan megnőtt, míg a futásé szignifikánsan lecsökkent. Az idegesnek tűnő önápolásra és pihenésre fordított idő nőtt, de a nagy csoporton belüli szórás miatt az eredmények nem szignifikánsak.

A második kísérletben 12 SPF hím BALB/c egér viselkedését vizsgáltuk. A megfigyelést a TiBeSplit megfigyelő rendszerrel végeztük. Vizsgáltuk a művek eredeti, majd rodentizált változatát, a kontrollvizsgálatot csendben végeztük. A megfigyelt paraméterek a megtett út (m), a pihenés (%), a lassú mozgás (%) és a gyors mozgás (%) aránya, az átlagsebesség (m/s), a központ átszelése (alkalom), a spontán irányváltások száma (alkalom) és a periférián töltött idő (mp) volt. A megtett út, az átlagsebesség, a helyi illetve a gyors mozgás aránya és a spontán irányváltások száma szignifikánsan csökkent, míg a pihenés aránya és a periférián töltött idő szignifikánsan nőtt a gyorsított művek hatására. A gyorsított zene más hatással van az állatokra mint az eredeti változat, és a genotípus is meghatározó. Az egyébként nyugodt CD1 törzs egyedei aktívabbak (ágaskodás nőtt, míg a futás lecsökkent), míg az ingerlékenyebb BALB/c egerek nyugodtabbak (megtett út, sebesség, helyi és gyors mozgás, spontán irányváltások száma csökkent, pihenés a periférián nőtt) voltak a zenei kezelés alatt.



Előadások listája