Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
K&H pályázat
Felhívás
Meghívó 2015.
» Szekciók
Zsűri
Díjak
Díjazottak
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2015. TDK » Szekciók

Szekciók

A nyugat nílusi vírus okozta megbetegedés által előidézett változások lovak agy és gerincvelői folyadékában
Fekete Mária Rita IV. évfolyam
SzIE, Állatorvos-tudományi Kar, Állattenyésztési, Takarmányozástani és Laborállat-tudományi Intézet és az MTA-SzIE Nagyállatklinikai Kutatócsoport
Témavezető: Dr. Korbacska-Kutasi Orsolya

Absztrakt:

A nyugat nílusi vírus (NyNV) szúnyogok által terjesztett zoonotikus arbovírus, természetes ciklusa a vadmadarak és szúnyogok között zajlik. Az emberek és lovak esetlegesen fertőződnek, ám ez zsákutca a vírus számára, mivel ezen fajokban tapasztalható enyhe fokú virémiás szak nem teszi lehetővé a terjedést. Mindezek ellenére a fertőzés bennük súlyos központi idegrendszeri (KIR) problémákat okozhat. A vírus okozta KIR károsodások, az agy és gerincvelői folyadék (AGF) közvetlen kapcsolata következtében, elváltozásokat idézhetnek elő a liquorban, mely változások jellemzése elősegíti a kórjelzést és segíti a KIR-t érintő neurodegeneratív betegségek sokféleségének jobb megértését.

A tanulmány célja a NyNV által a liquorban okozott elváltozások jellemzése.

15 AGF-mintát gyűjtöttünk heveny idegrendszeri tüneteket mutató lovakból. A tünetek NyNV eredetét a betegségre jellemző szezonalitás és a lovak vérsavójából végzett pozitív IgM ELISA teszt alapján határoztuk meg. Ezen kívül még 20 egészséges, idegrendszeri tünetet nem mutató, a vírus ellen IgM ellenanyagot nem termelő ló AGF-mintáját használtuk kontrollként. A liquor-minták biokémiai és citológiai paramétereit megvizsgáltuk, és összehasonlítottuk.

A vírus által fertőződött lovakból nyert adatok többségénél azt tapasztaltuk, hogy azok nem a normális eloszlást követték. A beteg állatok mintáinak jelentős részében a fehérje, kreatin kináz, aszpartát aminotranszferáz, laktát dehidrogenáz, alkalikus foszfatáz, magnézium, glükóz és a tejsav abnormális szinteket mutatott. Szignifikáns összefüggést találtunk az AGF magas glükóz szintje és a betegség következtében történő elhullások között (<=0,36 modifikált Wald módszer 90%-os KI). A témában korábban megjelent egyetlen tanulmánnyal ellentétben mi az esetek 54%-ban neutrophil pleocytosist találtunk. Adataink alapján a liquorban a neutrophilok magas aránya jelentős összefüggést mutatott a magasabb fehérje szinttel (Fischer egzakt teszt, kétirányú próba, p=0,1026).

A NyNV okozta neuroinvazív megbetegedés esetén az AGF leletek önmagukban nem kórjelző értékűek, változatosság jellemzi őket. A magasabb gyulladásos fehérje szint alapján feltételezhető, hogy a neutrophil granulocyták fontos szerepet játszanak az agyat károsító gyulladásos folyamatok kialakulásában. Az emelkedett enzim szintet inkább a neurotrop vírus kiváltott KIR sejtek károsodása okozta, mintsem a vér-agy gát áteresztőképességének növekedése. Az AGF-ben mért emelkedett glükóz szint alapján a rossz kórjóslat valószínűsíthető, de a magas glükóz ebben az esetben feltételezhetően csak a magas szérum glükóz szint következménye. Eredményeink elősegítik a vírus által a KIR-ben kiváltott kórfolyamat pontosabb megértését és a kórjóslat megítélését.



Előadások listája