Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
Felhívás
Meghívó 2016.
» Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
Biológus szekció
Biológus Zsűri
Díjak
Díjazottak
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2016. TDK » Állatorvos szekciók

Szekciók

Étvágyjavító és energiahiányt mérséklő takarmánykiegészítők hatása frissen ellett tejhasznú tehenekben
Kiss Gerda Zsuzsanna VI. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Haszonállatgyógyászati Tanszék és Klinika
Témavezető: Dr. Bajcsy Árpád Csaba

Absztrakt:

A laktáció elején, különösen a nagy tejtermelésű teheneket, alacsony szárazanyag felvétel és az ezzel összefüggésben kialakuló energiahiány jellemzi. Ez, főleg többször ellett tehenekben, a hiperketonémia iránti érzékenység fokozódásához vezethet.

A szárazanyag felvétel növelésére, az energiahiányos állapot és a hiperketonémia kockázatának mérséklésére az ellés körüli időszakban több megelőző eljárást alkalmazhatunk. Ezek között található olyan is, amely az étvágy javítása révén célozza a takarmányfelvétel, és ezzel az energiabevitel növelését. Vizsgálatunk során ilyen takarmánykiegészítők hatását kívántuk tesztelni.

A vizsgálatokra egy nyugat-magyarországi nagy létszámú tejhasznú tehenészetben került sor, ahol összesen 117 klinikailag egészséges, korábban már legalább kétszer ellett Holstein-fríz tehenet soroltunk 5 csoportba, és 3 különböző takarmánykiegészítő (Energan Pansenstarter, Energan Ketose /Virbac/, Lakt Start Drink /Salvana/) bendőműködésre, energiaforgalomra és sav-bázis egyensúlyra gyakorolt hatását vizsgáltuk a várható ellésük előtti 4. naptól az ellést követő 8. napig. Az E. Pansenstarter, vagy az E. Ketose pasztát az ellés napjától 3, ill. 4 egymást követő napon egy-egy alkalommal kapták az állatok egyedi, szájon át történő kezelés formájában, egy további csoport pedig mindkét pasztát megkapta. A helyi kezelést az ellés napján adott Lakt Start Drink jelentette ezen csoport számára, míg a kontroll csoport tehenei nem részesültek kezelésben. A klinikai vizsgálatok mellett vér- és vizeletmintákat vettünk biokémiai paraméterek helyszíni, és későbbi laboratóriumi vizsgálatához. Az állatok bendőjébe helyezett érzékelőkkel (SmaXtec) a bendőtartalom pH-járól és hőmérsékletéről gyűjtöttünk adatokat. A kérődzéssel és takarmányfelvétellel töltött időt fülbe helyezett érzékelőkkel (CowManager) mértük.

Méréseink során azt kaptuk, hogy azon csoportokban, amelyek mindig kizárólag az egyik típusú Energan pasztát kapták, a teljes vér és a vérplazma BHB-szintje csökkent, és egyúttal emelkedett a vizelet pH-ja. Míg az E. Pansenstarter szignifikánsan (P<0,05) emelte a bendő pH-t, valamint csökkentette annak napi ingadozását így stabilizálva a bendő kémhatását, ezzel csökkentve az acidózis kialakulásának esélyét, addig az E. Ketose a kontrollhoz képest szignifikánsan (P<0,05) növelte a kérődzéssel töltött időt. Ugyanakkor a két E. paszta együttes adása kissé rontotta is az állatok metabolikus állapotát. A Lakt Start Drink drencselés semmilyen jelentős javító hatással nem bírt.

Ezek alapján megállapítható az E. Pansenstarter és az E. ketose paszták önálló alkalmazásának pozitív hatása az energiahiány mérséklésére és a hiperketonémia kialakulási kockázatának csökkentésére.



Előadások listája