Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
Felhívás
Meghívó 2016.
Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
» Biológus szekció
Biológus Zsűri
Díjak
Díjazottak
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2016. TDK » Biológus szekció

Biológus szekció

Krónikus stressz indukálta metabolikus változásokat kísérő mikroglia aktiváció vizsgálata a hipotalamuszban
Horváth Krisztina II. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Biológiai Intézet, Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (KOKI)
Témavezetők: Dr. Kovács Krisztina, Winkler Zsuzsanna, Dr. Csonka Diána

Absztrakt:

A modernizáció során folyamatosan nő a minket körülvevő és alkalmazkodásra késztető ingerek, stresszorok száma. Ezen pszichoszociális és fizikai behatások szervezet szintű, komplex választ, stresszt indukálnak. A neuroendokrinológiai és immunológiai válaszok mellett a krónikus stressz az anyagcsere folyamatokban is változást okoz.

Az agy rezidens makrofágjai - a mikroglia sejtek - jelentős szerepet játszanak a neuroinflammatorikus folyamatok létrehozásában és az idegsejthálózatok szinapszisainak átrendezésében. A fraktalkin az egyetlen kemokin, amit neuronok termelnek és specifikus receptorukat (CX3CR1) mikroglia sejtek expresszálják. A fraktalkin kulcsszerepet tölt be a neuron-mikroglia kommunikációban, befolyásolván a mikroglia aktivációt.

Célunk, a krónikus variábilis stressz (CVS) hatására bekövetkező metabolikus, illetve mikroglia aktivációt jelző morfológiai változások detektálása a különböző agyterületeken. Kísérletünkben olyan transzgénikus egereket használtunk, melyekben a fraktalkin szignalizáció sérült (CX3CR1 -/-, genetikai háttér: C57Bl6). Az állatokat felnőttkorukban négy héten át tartó, CVS-nek tettük ki. A kísérlet során feljegyeztük az állatok testtömeg változásait, majd a stressz procedúra végén indirekt kalorimetria segítségével felvételeztük főbb metabolikus paramétereiket. Megmértük a mellékvesék tömegét, illetve a vér kortikoszteron koncentrációját. Az agyi mikroglia morfológiai változásait specifikus, mikroglia aktivációt jelző molekuláris marker (Iba1) használatával, klasszikus és fluoreszcens immunhisztokémiai módszerekkel vizsgáltuk.

A CVS-nek kitett egerek mellékvese tömege és plazma kortikoszteron koncentrációja szignifikánsan megnőtt a kontroll csoport állataihoz képest, ez a hipotalamusz-hipofízis-mellékvesekéreg tengely aktiválódását bizonyítja. Megfigyeltük az állatok testösszetételének, lokomotoros aktivitásának és metabolikus paramétereik jelentős változását is CVS után. A stresszelt egyedek légzési hányadosa (RER) jóval magasabb volt a nem stresszelt csoport állataihoz képest, mely különbség az eltérő genotípusok között is szignifikáns volt. Valamint CVS hatására az egyik fő energia-homeosztázist szabályzó agyterületen, a nucleus arcuatusban (ARC) megnőtt az Iba1-pozitív mikroglia sejtek intenzitása vad típusú egyedekben. Viszont a CVS CX3CR1 -/- egerekben a vad típusú állatokhoz képest szignifikánsan kisebb mértékű mikroglia aktivációt okozott az ARC-ban.

Összefoglalva, jellemeztük a CVS okozta metabolikus változásokat, kimutattuk, hogy ezen változások együtt járnak a táplálékfelvétel és az energia metabolizmus szabályozásában résztvevő hipotalamikus struktúrákban észlelhető mikroglia aktivációval, és hogy ebben az esetben a fraktalkin szignalizáció részt vesz a mikroglia aktivációban.



Előadások listája