Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
Felhívás
Meghívó 2016.
Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
» Biológus szekció
Biológus Zsűri
Díjak
Díjazottak
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2016. TDK » Biológus szekció

Biológus szekció

Ősivarsejt specifikus markerek expressziójának összehasonlítása különböző ivarú tyúk embriókból létrehozott ősivarsejt tenyészetekben
Nagy Alexandra III. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Biológiai Intézet, Ökológiai Tanszék
Témavezetők: Dr. Gócza Elen, Szabó Krisztián

Absztrakt:

A primordiális csírasejtek (PG sejtek, ősivarsejtek) a csíravonal prekurzorai, melyek a későbbi differenciáció során érett pete-, illetve hímivarsejtekké válnak. A X. stádiumú embrió epiblasztjában helyezkednek el, majd innen a germinális félholdba vándorolnak, ahol osztódni kezdenek. 48-56 órán belül amoeboid mozgással a véráramba kerülnek. A keringés utóbéli szakaszán elhagyják az ereket, kemotaxis segítségével az ivarlécekbe jutnak.

A PG sejtek a 2 napos embriók dorzális aortájából izolálhatóak, ezt követően in vitro sejttenyészetben fenntarthatóak, illetve fagyasztással tárolhatóak.

A madarak, így a házityúk esetében is, a nőstények ZW, a hímek ZZ ivari kromoszómákkal rendelkeznek. Régebben csak ZZ genotípusú hímekből származó ősivarsejt tenyészeteket tudtak fenntartani, mára azonban sikerült egy olyan speciális tenyésztőmédiumot kifejleszteni, mellyel a nőstény embriókból izolált PG sejttenyészetek is fenntarthatók. Csoportunk arra volt kíváncsi, hogy a laborunkban fenntartott hím (ZZ) és nőstény (ZW) tenyészetek között van-e különbség.

Munkám során hím, illetve nőstény házityúk primordiális csírasejt tenyészeteken vizsgáltam a pluripotencia markerek expresszióját, illetve az azokat befolyásoló mikroRNS-eket. Az expressziós mintázat megfigyelésével lehetővé vált a sejttenyészetekben bekövetkező változások észlelése.

A donor embriókból sex PCR segítségével ivarmeghatározást végeztünk. Az ivar meghatározását követően 5 hím (ZZ genotípusú) PGC tenyészetet illetve 5 nőstény (ZW genotípusú) PGC tenyészetet kevertünk össze (pool-oztunk). Két heti tenyésztést követően a ZZ, illetve ZW pool-okat lefagyasztottuk. A fagyasztásból visszavett tenyészetekből különböző időpontokban mintát vettem, majd RNS izolálás után kvantitatív PCR-t használva vizsgáltam a Cvh, cPouv, cNanog és miR-302a expresszióját.

A kapott eredményeket összehasonlítva nem találtunk szignifikáns különbséget a nőstény (ZW genotípusú), illetve a hím (ZZ genotípusú) sejttenyészetek ősivarsejt specifikus markereinek expressziójában. Az eredményünk igazolása képen, 3 napos embriók vérkeringésébe visszainjektáltuk a tenyészetekből származó sejteket. Mind a két ivar esetén beépülést tapasztaltunk. További terveink között szerepel a kevert (hím és nőstény ősivarsejteket is tartalmazó) sejttenyészetek vizsgálata.

Munkánk a génmegőrzés szempontjából jelentős. A PG sejteket egy recipiens állatba visszainjektálva ivarszervi kimérákat hozhatunk létre. Kipusztulással fenyegetett, illetve őshonos madárfajok megőrzése válhat lehetővé a PG sejteknek köszönhetően.



Előadások listája