Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
Felhívás
Meghívó 2018.
» Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
Biológus szekció
Biológus Zsűri
Díjak
Díjazottak
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2018. TDK » Állatorvos szekciók

Szekciók

Sertés mikrobiótájából izolált gombák jellemzése és probiotikus baktériumokkal való szinergizmusuk vizsgálata
Hafner Nathalie V. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Gyógyszertani és Méregtani Tanszék
Témavezetők: Palócz Orsolya, Dr. Csikó György

Absztrakt:

Az antibiotikumok hozamfokozóként való betiltásának hatására megnőtt a jelentősége a hízósertések gyarapodását elősegítő természetes szereknek. Ennek egyik következménye, hogy egyre több kutatás foglalkozik a probiotikus baktériumok testtömegnövekedést támogató hatásaival.

Azonban a hasznos baktériumok mellett vannak más olyan mikroorganizmusok is, amelyeknek szintén jótékony tulajdonságaik lehetnek. Nagyon fontos, hogy megfelelő egyensúlyban tartsuk a baktériumok és a gombák arányát a bél mikrobiótában.

Célunk az volt, hogy izoláljuk, és többet megtudjunk az egészséges sertések bélrendszerében természetes körülmények között előforduló Kazachstania (Arxiozyma) telluris gombafajról, valamint, hogy feltárjuk, hogy van-e kedvező szinergista hatása probiotikus baktériumokkal.

Először izoláltunk és szelektíven tenyésztettünk különböző gombafajokat különböző eredetű sertések bélsarából. Morfológiai és növekedési jellegzetességeik alapján a K. telluris gombafajhoz leginkább hasonló izolátumokat kiválasztottuk, majd DNS-t nyertünk ki belőlük, és a K. telluris fajhoz tartozó izolátumokat PCR módszerrel beazonosítottuk. Sertés probiotikus baktériumokkal; Bacillus subtilis és Lactobacillus plantarum, együtt tenyésztettük az izolált gombatörzseket. Meghatároztuk a növekedési ütemüket, melyet a 24 órás tenyészetük turbiditásának mértékével korreláltattunk. A gombák és a probiotikumok tenyészetének felülúszójának hatását a sertés bélhámsejtek életképességére (IPEC-J2 sejtvonal) neutrálvörös felvétel teszttel mérjük.

Az összegyűjtött bélsárminták közül a K. telluris gombafajt csak mangalica süldő malacokban találtuk meg. Az IPEC-J2 sejtek életképességét nem változtatta meg a K. telluris tenyészet 5%-os felülúszójával történő kezelés. Az egyrétegű jejunum sejttenyészetek egyidejű kezelése az 5%-os gomba feülúszóval és a B. subtilis vagy L. plantarum 5%-os felülúszójával szintén nem csökkentette a bélhámsejtek életképességét.

Vizsgálataink alapján a K. telluris a házisertés fiatal extenzív tartású egyedeinek normál mikrobiótájában mutatható ki. Az idősebb, valamint az intenzív tartású sertések esetében az egészséges bélrendszert kolonizáló K. telluris gombát nem tudtuk kinyerni. A továbbiakban szeretnénk felmérni a K. telluris jelenlétét vaddisznó bél mikrobiótájában. E mellett in vitro és in vivo vizsgálnánk a K. telluris szinergista hatását a sertés hasznos bélbaktériumaival.



Előadások listája

 

A TDK konferencia absztraktjai letölthetők itt PDF formátumban.