Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
Felhívás
Meghívó 2018.
» Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
Biológus szekció
Biológus Zsűri
Díjak
Díjazottak
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2018. TDK » Állatorvos szekciók

Szekciók

Egy új hazai kezdeményezés: Kutya Agy- és Szövetbank létesítése és működtetése
Czakó Lenke V. évfolyam
ELTE, Etológia Tanszék; Állatorvostudományi Egyetem, Állathigiéniai, Állomány-egészségtani és Állatorvosi Etológiai Tanszék
Témavezetők: Dr. Adorján András, Dr. Kubinyi Enikõ

Absztrakt:

A magyarországi kutyaetológiai kutatások alapjait lefektető, 1994-ben alapított Családi Kutya Program új ágaként jött létre 2016-ban, egy ERC-pályázat keretében a Szenior Családi Kutya Program az ELTE Etológia Tanszékén. A kutatás célja a kutyák öregedési folyamatainak minél mélyrehatóbb megismerése viselkedéstudományi-, genetikai- és idegtudományi módszerek segítségével. Ennek részeként jött létre 2017-ben a Kutya Agy- és Szövetbank is (Canine Brain and Tissue Bank, CBTB).

Humán agykutatások segítésére régóta működnek agybankok a világ különböző pontjain. Az egyes agybankok kiforrott, ám szerteágazó módszereket alkalmaznak a szövetek feldolgozására. A CBTB a humán agybankok tapasztalataira támaszkodva, ám mégis egyedi módszereket alkalmazva jött létre.

A hatályos jogszabályi keretek alapján kialakított rendszer szerint az egészségügyi okokból elaltatásra kerülő kutyák gazdái az állatorvosokkal közreműködve, eutanázia után felajánlhatják állataikat az agybank számára. Az állatorvos és a tulajdonos felvilágosítást adhatnak a kórelőzményről, betegségekről, esetleges viselkedésbeli anomáliákról, így fontos információkhoz juttatva a kutatókat. A mintavétel állatorvosi részvétellel történik: az agy kiemelésén kívül összehasonlító vizsgálatok elvégzése céljából mintavétel történik más szövetekből is (pl. izomszövet, pajzsmirigy, nyirokcsomó, ganglion, liquor, bőr, szőr). A makroszkópos elváltozások értékelésén túl lehetőség nyílik a minták szövettani, valamint molekuláris biológiai vizsgálatára is (pl. fehérjeanalízis, RNS-vizsgálat, génexpressziós vizsgálatok).

A minták feldolgozása nagyban függ a post mortem eltelt időtől. A 4 órán belüli minták RNS-vizsgálatokra is alkalmasak (ahogy ezt a validálási folyamat során a vizsgálataink megerősítették), míg 4 óra elteltével csak formalinos fixálásra kerül sor. 2018. szeptember végéig összesen 39 olyan felajánlás érkezett az agybankba, ahol a 4 órán belüli mintavételezés lehetséges volt, további 77 esetben pedig a 4 órán felüli feldolgozásból formalin-fixált minták készültek.

A jövőre nézve a projekt célja (a már folyó genetikai és immunhisztokémiai vizsgálatok mellett) a befogadó kapacitás bővítése, az agybank szélesebb körű megismertetése, és új projektek beindítása. A kutatás célkitűzései között szerepel továbbá egy hazai és külföldi kutatók számára is elérhető online adatbázis kialakítása. Jelen agybank a világon egyedülálló kezdeményezés, melyben még számtalan lehetőség rejlik a kutyaetológiai ismeretek bővítésén túl az állatorvos-tudomány támogatására is. A CBTB így a jövőben fontos szerepet tölthet be különböző neurodegeneratív betegségek vizsgálatában is (pl. kognitív diszfunkció, epilepszia, agyi tumorok, keringési zavarok a központi idegrendszerben).

Dolgozatom a Kutya Agybank létrehozásának szükségességét, körülményeit illetve működésének részleteit tárgyalja. Továbbá célja még bemutatni ezen úttörő kezdeményezésnek a tudományban betöltött jelenlegi, valamint a jövőben várható szerepét.



Előadások listája

 

A TDK konferencia absztraktjai letölthetők itt PDF formátumban.