Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
Felhívás
Meghívó 2018.
» Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
Biológus szekció
Biológus Zsűri
Díjak
Díjazottak
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2018. TDK » Állatorvos szekciók

Szekciók

Endokrin paraméterek vizsgálata BPA-val indukált autisztikus állatmodellben
Kuffa Szilvia Krisztina V. évfolyam
Semmelweis Egyetem, Anatómia, Szövet – és Fejlődésbiológiai Intézet; Állatorvostudományi Egyetem, Anatómiai és Szövettani Tanszék
Témavezető: Dr. Heinzlmann Andrea

Absztrakt:

Endokrin paraméterek vizsgálata BPA-val indukált autisztikus állatmodellben

Kuffa Szilvia, Magyar Attila, Heinzlmann Andrea

Állatorvostudományi Egyetem, Anatómiai és Szövettani Tanszék

Semmelweis Egyetem, Anatómia, Szövet – és Fejlődésbiológiai Intézet

Az autizmus spektrum zavar (ASD) gyermekkorban fellépő neurokognitív fejlődés egész életen át tartó zavara. Az ASD elsősorban viselkedési tünetekben megnyilvánuló kórkép, amelyek a következők: szociális viselkedés zavar, csökkent verbális és nonverbális kommunikáció, ismétlődő mozgások. Az ASD hátterében genetikai hiba illetve egyéb külső tényezők állhatnak. Ilyen külső tényezők a gyógyszerek és részben ipari eredetű vegyszerek, mint a biszfenol (BPA), amelyek ASD-t indukálhatnak. A BPA műanyag lágyítószer, ami számos műanyag termékben pl. élelmiszerek tárolására használt dobozokban, palackokban fordul elő. Közismert a BPA folyamatos kioldódása ezekből a termékekből. A BPA mind a fejlődő, mind a kifejlett központi idegrendszerre egyaránt hat, mint xenoösztrogén.

Kísérleteinkben 2 hónapos Sprague - Dawley hím és nőstény patkányokat használtunk. Az állatokat 2 hónapig BPA-val (25mg/ttkg) kevert csapvízzel itattunk, majd az állatokat pároztattuk. A kezelt vemhes anyák 2 és 4 hetes utódai kerültek feldolgozásra. Kísérleteinkben arra kerestük a választ, hogy a szülőket ért BPA kezelés, képes e befolyásolni az utódok ACTH, kortizol, LH és PRL bazális hormon szintjeit. A hormon meghatározás törzs vérből radioimmunassay (RIA) segítségével történt.

A következő eredményeket kaptuk: ACTH-szintek változásai: 2 hetes korban a BPA kezelt utódokban az ACTH hormon szintje csökkenést mutatott. 4 hetes utódokban ez a csökkenés tovább folytatódott a kontroll állatokhoz viszonyítva. Kortizol-szintek változásai: sem a 2 hetes, sem a 4 hetes kezelt nőstény utódokban a kortizol-szintekben semmilyen változást nem tapasztaltunk kontroll társaikhoz képest, míg a 2 hetes kezelt hím utódok esetében a kortizol-szintek enyhe emelkedést, majd 4 hetes korra csökkenést mutattak. LH - szintek változásai: a BPA kezelés mind a 2 hetes, mind a 4 hetes hím és nőstény utódok LH-szintjeit megemelte a kontrollokhoz viszonyítva. PRL-szintek változásai: 2 hetes kezelt hím és nőstény állatoknál a PRL-szint csökkenést mutatott a kontroll állatokhoz viszonyítva. 4 hetes BPA kezelt nőstények esetében a PRL-szintek emelkedtek, míg hím társaikban csökkenés volt megfigyelhető a kontroll csoporthoz viszonyítva.

Eredményeink alapján megállapíthatjuk, hogy a BPA-val itatott szülők utódaiban a BPA a hypothalamus – hypophysis – mellékvese, valamint gonád tengely diszfunkcióját eredményezi.



Előadások listája

 

A TDK konferencia absztraktjai letölthetők itt PDF formátumban.