Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
Felhívás
Meghívó 2018.
» Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
Biológus szekció
Biológus Zsűri
Díjak
Díjazottak
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2018. TDK » Állatorvos szekciók

Szekciók

Moxidektin és doxiciklin tartós terápiája a D. immitisszel fertőzött kutyákban
Sipos Eszter V. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Gyógyszertani és Méregtani Tanszék
Témavezető: Dr. Jerzsele Ákos

Absztrakt:

Hazánkban 2006 óta szignifikánsan emelkedik a D. immitis okozta szívférgesség előfordulási gyakorisága. A diagnosztikai módszerek párhuzamos fejlődésével ugrásszerűen nőtt a diagnosztizált esetek száma is, kutyában és egyéb ragadozókban egyaránt. Mivel egyre több kutya szenved dirofilariosisban, így nagy hangsúlyt kell fektetni a korai felismerés mellett a preventív kezelésekre is. Ennek egyik alappillére a lárvicid szerek alkalmazása, a másik pedig a repellensek igénybevétele. A klasszikus „golden-standard” terápia nem mindig elérhető és több mellékhatással is rendelkezik, így kísérletünk során egy olyan kezelési protokoll hatékonyságát vizsgáltuk, amely alkalmazásával ezek elkerülhetőek vagy csökkenthetőek. Ez a gyógykezelés a „combined slow kill protocols” gyűjtőnévvel foglalható össze. A protokoll a melarzomin nélkülözését és a makrociklikus laktonok közül a moxidektint javasolja, mivel a lárvicid hatása mellett, bizonyítottan magas hatékonyságú (95,9%) adulticid hatással is rendelkezik. A doxiciklint egy hónapos adagolása ebben a protokollban is jelen van.

Kutatásunkat a REX Kutyaotthon Alapítvány kutyáin végeztük. A menhely 100 kutyájából vettünk vért és vizsgáltuk „Witness Heartworm Antigen Test Kit”(Zoetis), „DiroCHEK Heartworm Antigen Test Kit” (Zoetis), módosított Knott-teszt és PCR igénybevételével.

A gyorsteszt és az ELISA eredménye megegyezett, öt kutya lett pozitív. A módosított Knott-teszttel szintén öt mintában találtunk L1 stádiumú lárvákat. Végül a PCR vizsgálat eredménye 3db szívféreggel, 2db bőrféreggel és egy mindkettővel fertőződött minta lett. Egy szívféreggel fertőződött kutya még a kezelés elkezdése előtt, egyéb okból kifolyólag elpusztult, így diagnosztikai boncolást végeztünk rajta. A tetem vizsgálata során a vena pulmonaris bal pitvarba szájadzásánál két adult férget találtunk.

A valamilyen módon D. immitisre pozitívnak ítélt 5 db kutya kezelését azonnal elkezdtük. A protokollt 6 hónapig végeztük. A gyógykezelés végén az összes kutya PCR és módosított Knott-teszt eredménye negatív, a „Witness Heartworm Antigen Test Kit” és a „DiroCHEK Heartworm Antigen Test Kit” pedig még két kutyában pozitív eredményt adott.

A vizsgálatunkat tehát bíztató eredménnyel zártuk. Fél év alatt az mikrofiláriák ellen 100%-os, a kifejlett férgekkel szemben pedig 60%-os hatékonyságot értünk el. Egyéb protokollal szemben, a gyógykezelés alatt nem észleltünk mellékhatásokat. A rezisztencia kialakulásának veszélyét és a vele járó „krónikus károsodások” kialakulásának esélyét, a kombinált gyógyszerhasználattal minimalizáltuk. A terápiás rés „susceptibility gap” sem okozott problémát, hiszen a moxidektin és a doxiciklin kombinációja a szívféreg összes fejlődési ciklusára hatással van.

A tapasztalatok tehát azt mutatták, hogy ez a protokoll is sikeresen alkalmazható a hazánkban egyre gyakrabban előforduló szívférges esetek kezelésére, mint egy lehetséges alternatívája a komplex melarzominos terápiának.



Előadások listája

 

A TDK konferencia absztraktjai letölthetők itt PDF formátumban.