Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
Felhívás
Meghívó 2018.
» Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
Biológus szekció
Biológus Zsűri
Díjak
Díjazottak
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2018. TDK » Állatorvos szekciók

Szekciók

Alapmérések kortizol alapú stresszvizsgálatok metodikájának kialakításához
Dombi Barbara VI. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Állattenyésztési, Takarmányozástani és Laborállat-tudományi Tanszék
Témavezetők: Dr. Korbacska-Kutasi Orsolya, Dr. Tóth István

Absztrakt:

Napjainkban a lovak a megváltozott életkörülmények, a versenyek növekvő száma miatt egyre nagyobb stressznek vannak kitéve. A különböző stressz típusok eredményezhetik a sport- és versenylovak gyengébb teljesítményét vagy olyan kóros folyamatok (un. adaptációs betegségek) kialakulásához vezethetnek, mint például a gyomorfekély. A lovak stressz leküzdő képessége sok mindentől függ. Az állatok stressz terhelésének és leküzdő képességének értékelése szempontjából nagy segítséget jelentene egy olyan vizsgálati protokoll kialakítása, ami a gyakorlatban is alkalmazható lenne. Számos vizsgálati módszerrel próbálták a stresszt kimutatni, azonban egy minden körülmények között alkalmazható és megbízható módszer még további kutatás tárgyát képezi.

A kortizolszint gyakran szolgál a stresszkutatások alapjául, mind házi mind vadonélő állatokban. A szérum kortizol koncentráció segítségével indirekt módon detektálható a stressz jelenléte. Stressz helyzetben ugyanis a kortizol, valamint stimulátora az ACTH, azaz a mellékvesekéreg serkentő hormon szintje, a HPA tengely (hipotalamusz- hipofízis- mellékvesekéreg) aktiválódása miatt a vérben bizonyítottan megemelkedik.

Célunk volt, hogy megállapítsuk azokat a mintavételi időpontokat és mérési módszereket, amelyekkel ezek a vizsgálatok a legegyszerűbben és legmegbízhatóbban kivitelezhetőek, figyelembe véve azokat a hatásokat, melyek a szérumkortizol mérést befolyásolhatják.

A vizsgálat során 6 egészséges lovat párhuzamosan vizsgáltunk teljesen megegyező körülmények között. A 0. napon az állatok alapadatainak felvétele és egy temperamentum kérdőív kitöltése és a vénakanülök behelyezése után, a vizsgálatok 4 egymást követő napon, mindig ugyanabban az időpontban zajlottak: az első napon egy alap kortizol görbe felállítása történt, a második napon ACTH beadása során értékeltük a HPA tengely aktivitását, a harmadik napon takarmánymegvonási stressz-tesztet végeztünk, a 4. napon a tesztek ismételhetőségét ellenőriztük. A folyamat utolsó lépéseként a vérmintákat (összesen 216 minta) az ELISA (Enzyme-linked immunosorbent assay) mértük, ami a könnyű használhatósága miatt a napi problémákra is megoldást jelentene .

A vizsgálatok során az ELISA teszt megbízható mérési módszernek bizonyult. A szakirodalomban megjelent korábbi eredményekhez képest a legtöbb szempontból hasonló eredményeket kaptunk és felállítottunk egy megbízható vizsgálati protokollt.



Előadások listája

 

A TDK konferencia absztraktjai letölthetők itt PDF formátumban.