Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
Felhívás
Meghívó 2018.
Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
» Biológus szekció
Biológus Zsűri
Díjak
Díjazottak
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2018. TDK » Biológus szekció

Biológus szekció

A potenciális vegetáció belső hasonlóságviszonyainak elemzése a Bükk hegység példáján
Konrád Krisztina Dóra II. évfolyam
MTA ÖK Ökológiai és Biológiai Intézet, Durva-léptékű vegetációökológiai kutatócsoport; Állatorvostudományi Egyetem, Ökológiai Tanszék
Témavezetők: Dr. Somodi Imelda, Dr. Bede-Fazekas Ákos, Dr. Kis János

Absztrakt:

Elméleti és gyakorlati megfontolásból egyaránt fontosak a vegetáció szempontjából egységes régiókat megtestesítő vegetációbeosztások. Ezek hagyományosan figyelembe veszik a meglévő természetes növényzeti foltok elhelyezkedése mellett azt is, hogy a jelenleg növényzettől mentes vagy átalakított helyek milyen vegetációt hordozhatnánk, azaz a potenciális természetes vegetációt (potential natural vegetation, PNV) is.

A hagyományos vegetációbeosztások szakértői becsléseken, tehát a felgyűlt személyes tapasztalatokon alapultak. Jelen dolgozatban azt tűztük ki célul, hogy – támaszkodva Somodi és mtsai (2017) többrétegű PNV (MPNV) modelljeire – felmérjük a formalizált, statisztikai összefüggéseken alapuló beosztás létrehozásának lehetőségeit, illetve megkíséreljük egy ilyen elkészítését kijelölt mintaterületre. Emellett célunk következtetéseket levonni a módszer kevésbé ismert területeken való alkalmazhatóságára.

A vizsgálat során a Bükk hegység területét jelöltük ki mintaterületnek, mivel ennek természetes vegetációja viszonylag jól megmaradt, így az elkészülő beosztás érvényessége jól ellenőrizhető. Mivel a munkánk alapjául szolgáló MPNV-becslés Magyarország Élőhelyeinek Térképi Adatbázisán (MÉTA) alapul, mi is a MÉTA-ban alkalmazott hatszögeket használtuk térbeli egységeknek. A Kendall-féle páronkénti korreláció alapján képzett távolságindexet alapul véve csoportátlag (UPGMA) hierarchikus klaszterezési módszert, ill. főkoordináta-elemzést (PCoA) használtunk. A klaszterezés eredményét több helyen elvágva különböző csoportbontásokat vizsgáltunk, ill. a főkoordináta-elemzés eredményét ezen csoportosítások figyelembe vételével ábrázoltuk, elemeztük.

A klaszterezés eredményeit vizsgálva a 11, ill. 15 csoportot tartalmazó változatokat tartottuk a legjellemzőbbnek. A dendrogramon a Bükk belső tömbjére jellemző homogén vegetációs komplex fűződött le, mely területegységekben üde erdők, ill. sziklagyepek fordulhatnak elő. Az ordináció jól leképezi a Bükk tájtípusait: szeparálódnak az üde, zárt erdők, a szárazabb hegylábi tájak, ill. a vizes élőhelyek dominálta területek. A vizes élőhelyeken belül elkülönülnek az alföldi és a hegyi karakterű mikrotájak is. A csoportok térképi megjelenítését a Zólyomi-féle beosztással (1989) összevetve a vegetációról hasonló, ugyanakkor komplexebb képet kaptunk.

Az MPNV becslés alapján rugalmasan és irodalmainkkal összevetve reálisan jelölhetők ki vegetációs zónák. A magas természetességű Bükk hegységben tapasztaltak alapján a módszer kiemelten hasznos lehet a jelenleg természetes vegetációval gyéren borított tájak (pl. Alföld) vegetációs beosztásának pontosítására is.



Előadások listája