Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
Felhívás
Meghívó 2018.
Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
» Biológus szekció
Biológus Zsűri
Díjak
Díjazottak
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2018. TDK » Biológus szekció

Biológus szekció

Ebihalak melegkedvelő viselkedésének hatása a Batrachochytrium dendrobatidis kétéltű patogén gombával való fertőzöttségre
Jaloveczki Boglárka II. évfolyam
Lendület Evolúciós Ökológiai Kutatócsoport, MTA ATK NÖVI; Állatorvostudományi Egyetem, Ökológiai Tanszék
Témavezetők: Dr. Hettyey Attila, Ujszegi János, Dr. Szabó Péter

Absztrakt:

A kétéltűek hanyatlása a hatodik tömeges kihalási esemény részének tekinthető, amelynek egyik vezető okaként a kétéltűeket fertőző Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) nevű gombát azonosították. A fertőzés hatására ebihalakban csak enyhe tünetek jelentkeznek, míg a frissen átalakult és ivarérett kétéltűek esetében a betegség halálhoz vezethet. Ismert azonban, hogy a kétéltűek minden fejlődési állapotban kedvelik a mérsékelt meleget, ami a Bd számára sok esetben túl magasnak bizonyulhat. Emellett beteg kétéltűeknél megfigyeltek egy speciális magatartást, az úgynevezett viselkedési lázat, melynek során a fertőzött egyedek több időt töltenek meleg helyeken, mint egészséges társaik.

Vizsgálatunk során arra a kérdésre kerestük a választ, hogy a barna varangy (Bufo bufo) ebihalaknak milyen a hőigénye, esetükben megfigyelhető-e a viselkedési láz a Bd-fertőzésre adott válaszként, valamint hogy a meleg-kereső viselkedés következtében hogyan változik az ebihalak Bd fertőzöttsége.

Laboratóriumban nevelt ebihalak egy részét a lárvális fejlődés során ismételten fertőztük Bd-vel, később a megfertőzött és a Bd-mentes környezetben nevelt ebihalakat 4 napra olyan 2 m hosszú csatornákba helyeztük egyesével, amelyekben kb. 18-32 °C-os hőmérsékleti grádienst, vagy a gomba számára ideális, homogénen 20 °C-ot alakítottunk ki. Az ebihalak viselkedését kamerával rögzítettük, a fertőzés prevalenciáját és intenzitását qPCR segítségével mértük.

Az ebihalak kb. 25-27 °C közti hőmérsékletet preferáltak, de a fertőzött és a nem fertőzött egyedek viselkedésében nem találtunk különbséget. Érdekes eredmény, hogy családok között szignifikáns, átlagosan akár 1,5 °C-os különbségeket találtunk a választott hőmérsékletet illetően, tehát voltak családok, amelyek egyedei a melegebb, és voltak, amelyeké a hidegebb hőmérsékletű foltokat preferálták. Azon 16 ebihal közül, amelyeket megfertőztünk és lehetőségük volt különböző hőmérsékletű foltok közül választani, a kísérlet végére csak ketten maradtak fertőzöttek, míg az állandóan alacsony hőmérsékleten tartott 16 fertőzött egyed közül 5-nek a bőrén találtunk Bd-t a kísérlet végén.

Eredményeink alapján a barna varangy ebihalak esetében nem mutatható ki viselkedési láz Bd fertőzés hatására, de az általuk választott hőmérséklet magasabb volt, mint ami a Bd számára optimális. Továbbá, az egyes családokból származó ebihalak hő-preferenciájában különbségeket találtunk, így feltehetően mindig vannak köztük olyan magas hőmérsékletet választó egyedek, ami elegendő lehet a Bd fertőzés minimális szinten tartásához.



Előadások listája