Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
Felhívás
Meghívó 2019.
Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
» Biológus szekció
Díjak
Díjazottak
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2019. TDK » Biológus szekció

Biológus szekció

Reproduktív szinkrónia mérése rovarpopulációkban: új indexek definiálása és tesztelése valós és szimulált jelölés-visszafogás adatokon
Váczy-Földi Máté III. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Ökológiai Tanszék
Témavezetők: Dr. Kövér Szilvia, Dr. Kis János

Absztrakt:

Egy rovarpopuláció azonos generációba tartozó egyedei nagyjából szinkronban töltik imágó életüket, azonban a kikelés napjának időzítése, valamint az imágók (a kifejlett egyedek) élethossz-varianciája miatt ez a szinkron nem tökéletes. Ehhez adódik még, hogy a hímek a legtöbb rovarpopulációban hamarabb kelnek ki a nőstényeknél a szaporodási időszak során (protandria). Az ivarok közötti aszinkrónia csökkenti a párosodási lehetőségek számát, míg az ivaron belüli aszinkrónia csökkenti a párosodásért, illetve az egyéb forrásokért folytatott versengés (kompetíció) mértékét. Máig nem létezik olyan mérőszám, ami számszerűsítené az egy populáció egyedei közötti időbeli szinkrónia vagy aszinkrónia mértékét, ami az egyedek kölcsönhatásainak, és ezen keresztül pl. populációk viabilitásának (képességüknek, hogy egy adott élőhelyen hosszútávon fennmaradjanak) megértéséhez szükséges. Célunk a szaporodási lehetőségekre és a versengés mértékére jellemző egyedi és populációs szintű szinkrónia mérőszámok kidolgozása.

Definiáltunk egy reproduktív szinkron indexnek (RSi) nevezett mérőszámot, ami egyedi szinten jellemzi a rovar imágók szaporodási lehetőségét. RSi-t az i-edik egyed összes lehetséges ellentétes ivarú egyeddel vett párosításával számoltuk ki úgy, hogy vettük páronként az egyedek imágó-életének átfedését és elosztottuk a lehetséges maximális átfedéssel. A lehetséges maximális átfedés az az átfedés, ami akkor következne be, ha azonos napon keltek volna ki az egyedek. Ehhez hasonlóan definiáltuk a kompetitív szinkron indexet (CSi), hogy ezzel mérjük azt az ivaron belüli, párosodásért folytatott versengést, amit az i-edik egyed tapasztal. Végül definiálható az egész populáció ivarok közötti szinkronja (RSp). Ez a mérőszám megmutatja, hogy a populáció egyedei mennyire használják ki a párosodási lehetőségeket. Az egész populáció ivaron belüli szinkronja (CSp) pedig a szaporodásért folytatott versengés erősségének mérőszáma.

A fenti szinkrónia indexek olyan jelölés-visszafogásos adatsorokból számíthatók ki, amik lefedik az egész szaporodási időszakot. Az indexeket a Kis-Apolló lepke (Parnassius mnemosyne) szimulált és valós jelölés-visszafogásos adatsorain teszteltük.

A felnőtt ivararánnyal, valamint a hatékony ivararánnyal szemben az RSi és CSi indexek kihangsúlyozzák az egyedi eltéréséket a párosodási lehetőségekben és versengésben. RSi és CSi értéke csökkent a párosodási időszak előrehaladtával, valamint az élethossz növekedésével. RSp és CSp felhasználható arra, hogy összehasonlítsuk különböző szaporodási időszakok, populációk, illetve fajok szinkróniáját.



Előadások listája