Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
Felhívás
Meghívó 2019.
Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
» Biológus szekció
Díjak
Díjazottak
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2019. TDK » Biológus szekció

Biológus szekció

A félelmi kondicionálási procedúrához társítható feltételes ingerek szerepe a kialakult emléknyom előhívásában
Varga Bence Tamás II. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Ökológiai Tanszék
Témavezetők: Dr. Gyertyán István, Dr. Hornung Erzsébet

Absztrakt:

Kutatócsoportunk célja egy olyan komplex kognitív tesztrendszer felállítása, melynek a részét képező állati modellek, más és más kognitív képesség vizsgálatára irányulnak. A beállított és összehangolt módszerek később kognitív zavarokban hatékony szerek tesztelésére alkalmazhatóak. A már jelenleg is működő tesztrendszer bővítésének céljából egy, a félelmi kondicionáláson alapuló modell beállítása a kutatásom célja. A félelmi kondicionálási paradigmák olyan szorongásos betegségek, mint a poszt-traumás stressz szindróma (PTSD) tanulmányozására és esetleges kezelésére irányulnak, kardinális részét képezve a transzlációs orvoslásnak.

A félelmi kondicionálás során egy averzív féltetlen ingert, leggyakrabban áramütést, valamilyen diszkrét feltételes ingerhez (pl. fény vagy hang) társítunk (akvizíció). Az így kialakuló félelmi memória a későbbi előhívási ülésekben tesztelhető, ahol az állatok nem kapnak áramütést, de a társítás alatt alkalmazott feltételes ingerek jelen vannak. A félelmi memória erősségére az állatok dermedési reakciójának az időtartamából következtetünk.

BSc szakdolgozatomban megállapítottam, hogy az eltérő diszkrét ingerekkel kondicionált csoportok dermedési idő értékei nem tértek el szignifikánsan egymástól, illetve a mérődoboz falmintájának megváltoztatása csak kis mértékben befolyásolta a félelmi emléknyom előhívását.A jelen dolgozatban ismertetett munka annak vizsgálatát célozta, hogy az akvizíció során alkalmazott diszkrét feltételes hanginger, valamint a kísérleti eljárás kontextuális elemei (mérődoboz, mérési helyiség, mérést végző személy) milyen mértékben járulnak hozzá a félelmi emléknyom felidézéséhez. Az új kísérlet 12 mérési alkalomból állt és 1 hónapon át tartott.Az állatokat (24 Hannover Wistar patkány) kondicionálásuk alapján 3 csoportba osztottuk („nem sokkolt”, „sokkolt-diszkrét”, „sokkolt-kontextus”). Az 5 akvizíciós alkalom során averzív ingerként ötször ismételt gyenge áramütést társítottunk, majd a 7 előhívási ülésben az emléknyom felidézését vizsgáltuk különböző időpontokban, ismerős és új kontextusban, a társított hangingerrel vagy anélkül.

Eredményeink szerint a társított hanginger más kontextusban is képes felidézni a félelmi emléket, bár kisebb mértékben, mint az eredeti környezetben. Az ismerős kontextus hanginger nélkül nem okozott szignifikánsan megnövekedett dermedést a korai visszahívásos ülésekben, 3 hetes kihagyást követően azonban részleges, de szignifikáns dermedést váltott ki, feltételes ingerrel és anélkül is. Az akvizíciós ülésekben az áramütés előtti periódusban a dermedés emelkedett majd közvetlenül az áramütés után lecsökkent, míg az előhívási ülésekben a dermedési reakció a hanginger ismétlésének függvényében haranggörbét mutatott.

Konklúzióink: 1) a dermedés anticipációs reakció, 2) az állatok rövidtávon a társított feltételes ingerhez kötötték az áramütést, nem a környezethez, hosszabb memóriakonszolidációs periódust követően azonban az averzív élmény kontextusa is megcímkéződött.

A kutatást a Nemzeti Agykutatási Program (NAP) támogatta #2017-1.2.1-NKP-2017-00002.



Előadások listája