Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
Felhívás
Meghívó 2019.
Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
» Biológus szekció
Díjak
Díjazottak
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2019. TDK » Biológus szekció

Biológus szekció

Fémek farmakokinetikájának változása a részecskeméret függvényében állatmodellben vizsgálva
Szekeres Barbara Gabriella III. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Gyógyszertani és Méregtani Tanszék
Témavezető: Dr. Kővágó Csaba

Absztrakt:

Az iparban dolgozók egészségének megvédése érdekében, az őket érő mindennemű emisszió hatását és kockázatát ismerni és megfelelően kontrolálni kellene. A hegesztés során keletkező részecskék jelentős része általában 100 nanométernél nagyobb méretű, de bizonyos technológiáknál a füst részecskéinek túlnyomó többsége az ultrafinom mérettartományába esik. Korábbi kutatások rámutattak arra, hogy a kémiai anyagok szervezetbeni mozgásai ebben a mérettartományban már nem feltétlen a kémiai tulajdonságoktól, hanem a részecske méretétől függenek. Így kutatásunkkal a munkavédelmen kívül más területeken, többek között az élelmiszeriparban alkalmazott nanorészecskék kinetikájáról is releváns megállapításokat tehettünk.

A kísérletben a füst részecskéit BALB-C albínó egér állatmodellben kísértük végig. Ennek során egerekkel lélegeztettünk be négy órán át hegesztési füstöt, melyet argon védőgázas volframelektródás ívhegesztéses (Tungsten Inert Gas welding; TIG) és kézi ívhegesztéses (Manual Metal Arc welding; MMA) eljárásokkal állítottunk elő. A kezelés után különböző időközökkel (24 és 96 órával) került sor a mintavételre a tüdőből, lépből, májból. és veséből. Mikroszkópos és kémiai vizsgálatnak is alávetettük a mintáinkat, keresve a szerkezeti eltéréseket és károsodásokat. A kórszövettani vizsgálatokat hematoxilin-eosin festéssel és Perls-féle berlini kék reakcióval végeztük. Kémiailag meghatároztuk a szervminták- és a hegesztéshez használt anyagok fémtartalmát.

Az eredmények azt mutatták, hogy a vas tartalom megugrott a lépben 24 óra elteltével, azonban a máj fémtartalma nem változott a kontrol csoportéhoz képest, és mivel 96 órával a kezelés után már a lépben se volt magas a vas tartalom, ezért feltételezhetjük, hogy a felszívódó vas egy része a vizeletbe vagy a bélrendszerbe került. Minden technológiánál szinte azonnal tovább juthattak a tüdőből a lépbe a vas részecskék, tehát ennél az anyagnál az eltérő részecskeméret nem okozott különbséget. A mangán szervezetbeni terjedése részecskeméret-függő eltérést mutatott, az MMA eljárás során keletkező nagyobb méretű mangán részecskék a tüdőben és lépben halmozódtak fel. A TIG füstben lévő nanoméretű mangán eljutott a májba, a 96 órás mintákban emelkedett a koncentrációja, míg az MMA kezelt mintákban ez az érték a kontrol közelében volt.

Vizsgálatainkban tehát sikerült kimutatni egy fém részecskemérettől függő eltérő kinetikáját az emlős szervezetben. Az eredmény egybevág olyan korábbi kutatásokkal, melyek szerint bizonyos mérettartomány alatt a biológiai hatásért, illetve a részecske transzport-tulajdonságaiért már nem a kémiai sajátosságok, hanem a partikulák mérete a fő felelős. Az eredmény igazolja azt, hogy a nanorészecskék biológiai tulajdonságait a jövőben részletesen kutatni érdemes, mivel azok eltérhetnek a kémiai alapon elvárhatóaktól.



Előadások listája