Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
Felhívás
Meghívó 2020.
» Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
Díjak
Díjazottak
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2020. TDK » Állatorvos szekciók

Szekciók

A pajzsmirigyhormon receptorok transzkripciós expressziójának változása arzén, mint endokrin diszruptor hatására patkány és egér in vitro cerebelláris modellen
Sebők Flóra IV. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Élettani és Biokémiai Tanszék
Témavezetők: Dr. Kiss Dávid Sándor, Dr. Jócsák Gergely

Absztrakt:

Az endokrin diszruptorok olyan anyagok, melyek kis mennyiségben is képesek módosítani a szervezet hormonális szabályozását. Az endokrin rendszer megzavarásával a diszruptor képes felborítani a szervezet homeosztázisát, amit a hormonrendszer aprólékosan beállít és folyamatosan monitoroz a hormonok és feed-back mechanizmusok segítségével.

Az arzén a környezetben széles körben előfordul, megtalálható a levegőben, a természetes vizekben és a föld ásványaiban, így elkerülhetetlen az élő szervezetbe való bekerülése.

Hipotézisünk szerint az arzén endokrin diszruptorként is képes viselkedni, és ez úton befolyásolni a pajzsmirigyhormon-rendszert, amely egyaránt elengedhetetlen a fiatal szervezet fejlődéséhez és az egészséges felnőttkori endokrin működéshez. Továbbá feltételeztük, hogy az arzén diszruptor hatása fajok közötti eltérést mutathat.

Feltételezésünk alátámasztására a TRα és TRβ receptorok expresszióját vizsgáltuk in vitro patkány és egér cerebelláris szemcsesejtkultúrákon. Megfigyeltük, hogyan alakul a receptor expresszió T3 hormon kezelés, arzénnel való kezelés, majd pedig T3 hormon és arzén együttesen alkalmazott kezelés hatására. Vizsgálatainkhoz kvantitatív real-time PCR módszert használtunk.

Kísérleteink eredményeként megállapítottuk, hogy az arzén valóban endokrin diszruptorként viselkedik, hiszen már kis mennyiségben is szignifikánsan megváltoztatta a pajzsmirigyhormon expressziót mindkét faj esetén. Kiderült továbbá, hogy a TRα és TRβ receptorok expresszióját patkány sejtkultúra esetében serkenti, míg egér szemcsesejtek esetében gátolja az arzén jelenléte. Kapott eredményeink rámutattak arra, hogy a két rágcsáló faj endokrin rendszere, illetve annak szabályozása jelentősen eltér egymástól, valamint, hogy a patkány sejtkultúra érzékenyebben reagál az arzénes kezelésre, mint az egérből származó minták. Ezen faji különbségek miatt fontos, hogy modellállat választásakor figyelembe vegyük, melyik rágcsáló faj reprezentálja jobban a modellezni kívánt szervezetet a vizsgálni kívánt szervrendszer szempontjából. Az itt bemutatott endokrin különbségekből adódóan a patkány és egér kultúrákból kapott adatok nem helyettesíthetőek egymással, sokkal inkább egymás kiegészítésére alkalmasak.



Előadások listája