Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
Felhívás
Meghívó 2020.
» Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
Díjak
Díjazottak
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2020. TDK » Állatorvos szekciók

Szekciók

Univerzális, genetikai alapú magzati ivarmeghatározás anyai vérplazmából unipara emlősökben
Kőszegi Hanna II. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Állattenyésztési, Takarmányozástani és Laborállat-tudományi Tanszék
Témavezető: Dr. Zenke Petra

Absztrakt:

A magzati ivarmeghatározás a hosszú vemhességi idejű unipara emlős fajok ̶ mind a gazdaságilag jelentős, mind pedig a fogságban élő egzotikus állatok ̶ tenyésztésében nagy jelentőséggel bír, azonban a jelenleg elérhető módszerek a releváns fajoknak csak szűk körében kivitelezhetők. A sejtmentes magzati DNS (cffDNS) anyai vérkeringésben való előfordulását az emlős fajok széles körében feltételezve, kutatásunk elsődleges célja volt egy cffDNS-en alapuló univerzális genetikai ivarmeghatározó teszt kidolgozása.

Az Y-kromoszómán lokalizált, hím specifikus gének (SRY, TSPY, Amelogenin), és egy autoszómás, reakció kontrollként használandó gén (GAPDH) erősen konzervatív régióit in silico vizsgálattal azonosítottuk, majd a legtöbb szempontnak megfelelő génszakaszokra univerzális primereket terveztünk. A kiválasztott primerpárokat a releváns fajok széles köréből gyűjtött, ismert ivarú egyedektől származó kontroll mintákon (szőr, ürülék, izom, vér) teszteltük. A vizsgált állatok köre kiterjedt a főemlősökre (pl. gorilla), páros és páratlanujjú patásokra (pl. szarvasmarha, muflon, takin, ló, Grévy-zebra, rinocérosz), ormányosokra (pl. afrikai elefánt) és ragadozókra (pl. oroszlánfóka).

A simplex (egy markeres) PCR programokkal történő primer-tesztelés után a specifikus termékek bázissorrendjét szekvenálással igazoltuk. Ezt követően optimalizáltuk a diplex (két markeres) reakciót is, ún. touch-down technika segítségével. A sokszorosított fragmenseket agarózgél- és kapilláris elektroforézis technikával mutattuk ki.

A kidolgozott protokollal, a várakozásoknak megfelelően, jó minőségű hím eredetű minták esetén mind az Y-kromoszómás és autoszómás, míg nőstény minták esetén kizárólag a GAPDH génszakasz volt kimutatható.

Az érzékenységi és előtesztelési vizsgálatok után az anyai vérből történő magzati ivarmeghatározáshoz ismert ivarú vehemmel rendelkező zebra, ló és szarvasmarha plazmamintáit teszteltük a kutatás jelen fázisáig. További fajok mintáinak tesztelése folyamatban van, mellyel a teszt megbízhatóságát, specificitását és szenzitivitását tervezzük pontosan meghatározni.

Az univerzális teszt létrehozásával a kutatás jelentősen elősegítheti az állatok tenyésztésével kapcsolatos tevékenységeket, különös tekintettel a fogságban élő vadállat fajok konzervációs programjára, s emellett elsőként nyújthat információt a cffDNS anyai vérkeringésben való jelenlétéről számos, korábban nem vizsgált emlős fajban.



Előadások listája