Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
Felhívás
Meghívó 2020.
» Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
Díjak
Díjazottak
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2020. TDK » Állatorvos szekciók

Szekciók

A hidráltsági állapot megítélésére alkalmazott különböző módszerek összehasonlítása klinikai beteg kutyákban
Somlai Júlia Eszter VI. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Belgyógyászati Tanszék
Témavezető: Dr. Manczur Ferenc

Absztrakt:

A betegek hidráltsági állapotának ismerete rendkívül fontos a páciensek folyadékterápiás igényének pontos meghatározásához. A hidráltsági állapot becslésére a klinikai gyakorlatban leggyakrabban a fizikális vizsgálatot és a vér bizonyos laboratóriumi paramétereinek kiértékelését használjuk. Sajnos azonban ezek az eljárások se nem kellően érzékenyek, se nem elég specifikusak ahhoz, hogy belőlük minden esetben pontos következtetéseket vonhassunk le az állatok folyadékháztartásáról. Újabban mind az ember-, mind az állatorvoslásban felmerült a vena cava caudalis és az aorta átmérőinek mérése ultrahang segítségével, amely értékes adatokkal szolgált dehidrált, túlhidrált, illetve akut folyadékvesztéses állapotok megítélésében.

A kutatásunk célja az volt, hogy lehetséges összefüggéseket keressünk a hidráltsági állapot szubjektív felmérése, a laboratóriumi értékek és az ultrahanggal mért érátmérőkből számolt indexek között. A kutatásunkban összesen 21 klinikai beteg kutyát vizsgáltunk. A fizikális vizsgálat, továbbá a szív és a vena cava caudalis ultrahangos megjelenése alapján létrehoztunk egy szubjektív skálát az állatok hidráltsági állapotának jellemzésére. Ezután megmértük a vena cava caudalis és az aorta átmérőjét hossz- és keresztmetszetben, továbbá a vena cava caudalis átmérőjének változását a légzőmozgások során (kollapszibilitási index). Doppler ultrahangvizsgálat során, ahol lehetséges volt, megmértük a vesék rezisztencia indexét (RI) is. Az állatokból vért vettünk a hematokrit érték és az összfehérje-koncentráció meghatározásához, illetve az ozmolalitás kiszámolásához. Az ultrahangvizsgálat és a vérvizsgálat során mért paramétereket összevetettük az állatok már korábban megállapított hidráltsági státuszával.

Eredményeink alapján elmondhatjuk, hogy önmagában egyik vizsgált vérparaméter vagy ultrahanggal mért érátmérő sem alkalmas arra, hogy belőlük minden esetben meghatározhassuk az állatok hidráltsági állapotát. Azonban a vena cava caudalis és az aorta átmérőjének arányából, továbbá a vena cava caudalis belégzéskor és kilégzéskor mért átmérőjének változásából nagyobb biztonsággal következtethetünk a folyadékháztartás aktuális állapotára. Kutatásunk eredményei és a korábban publikált vizsgálatok alapján javasoljuk, hogy a kisállatok folyadékpótlásának megállapításához, monitorozásához a fizikális, és a vérvizsgálat mellett a jövőben a vena cava caudalis ultrahangos mérését is érdemes elvégezni.



Előadások listája