Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
Felhívás
Meghívó 2021.
» Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
Biológus szekció
Díjak
Díjazottak
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2021. TDK » Állatorvos szekciók

Szekciók

Új módszerek bevezetése a foghúzás utáni alveolus kitöltésre lovakban
Rácz Julianna V. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Lógyógyászati Tanszék és Klinika
Témavezetők: Dr. Tuska Pál, Dr. Makra Zita

Absztrakt:

A lovaknál fontos a rendszeres szájüregi vizsgálat és rágófelszín korrekció elektromos berendezéssel, amivel sok fogbetegség megelőzhető. A hazai ló populáció életkorának meghosszabbodásával a fogászati problémák is egyre gyakoribbak, így ezek megoldásának jelentősége a takarmányfelvevő képesség megtartása szempontjából kiemelt fontosságú. A lópraxisban az egyik leggyakoribb beavatkozás a foghúzás.

A PRF (platelet rich fibrin: vérlemezkében gazdag fibrin) egy véralvadási faktoroktól mentes biológiai membrán, amely képes a sebek gyógyulását elősegíteni és felgyorsítani. A páciens saját véréből állítják elő a fibrin rostokból álló mátrixot, mely sok fehérvérsejtet (T- és B-limfocitát, monocitát, neutrofil granulocitát), vérlemezkét, citokint, progenitor sejtet, őssejtet és különböző növekedési faktort tartalmaz, így tudja serkenteni a szöveti angiogenesist és reparációt.

A kutatás célja volt a lófogászatban a foghúzás utáni alveolus kitöltésére egy teljesen új módszer, a PRF biológiai membrán felhasználásának gyakorlati kidolgozása. Kutatásunkban összehasonlítottuk ezt az új módszert a régebben használt hagyományos alveolus kitöltési módszerekkel, illetve ezek gyógyulási eredményeit is feldolgoztuk.

Kutatásunkban az LTK beteganyagából 30 ló vett részt, amikor a foghúzást követően legfeljebb 2 napon belül tettünk biológiai membránt (PRF csoport) az alveolusba, ill. 13 lónál használtuk a korábbi hagyományos alveolus kitöltési módszereket (kontroll csoport). A foghúzásokat álló helyzetben bódításban helyi érzéstelenítéssel végeztük a szájüreg felől vagy buccotomiával. A PRF membránt aszeptikusan saját vérből centrifugálás után készítettük és helyeztük az alveolusba, majd szilikon töméssel zártuk, amelyet új technikákkal igyekeztünk helyben tartani. A korábban kezelt kontroll csoportban szereplő lovak alveolusát betadinos tamponnal vagy szilikonnal tömtük ki. Pre- és posztoperatív fogászati röntgenfelvételekkel, orális endoszkópos, ill. CT felvételekkel követtük nyomon az alveolus gyógyulását.

A klinikai eredmények alapján a PRF csoportban kevesebb szeptikus szövődmény, gyorsabb kitöltési idő (max. 6-8 hét), kevesebb állatorvosi költség és munka szükségeltetett. A kontroll csoportban jóval hosszabb, akár 1 éves gyógyulási idő is szerepelt, ill. a hosszú utókezelés, a gyakori bódítás, nagy munkaigény mind növelték az állatorvosi költségeket. Eredményeink egyértelműen alátámasztják azt, hogy a foghúzás utáni alveolus gyógyulás gyorsabb, szövődménymentesebb, olcsóbb és kevesebb állatorvosi munkát igényel az általunk vizsgált új módszer segítségével.



Előadások listája