Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
Felhívás
Meghívó 2022.
» Szekciók
Zsűri
Díjak
Díjazottak
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2022. TDK » Szekciók

Szekciók

  • Alaptudományi előadások: Tolnay terem
  • Alkalmazott tudományi előadások: Aula
 
Neuronális osztályozó fehérjék és a Seizure-related gén-6 fehérjék neuronális szállítása és a hatásuk a dendritikus jelintegrációra
Louboutin Floriane VI. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Ökológiai Tanszék
Témavezető: Berekméri Eszter

Absztrakt:

A kizárólag az agyban expresszálódó Seizure‐related gene-6 (Sez-6) fontos szerepet játszik az idegsejtek kapcsoltságának kialakulásában az emlős központi idegrendszerben. Sez-6 regulálja a dendritek elágazását és aktiváló típusú szinaptikus tüskék formálódását.

Ennek megfelelően a Sez-6 génkiütött (Sez-6 -/-) állatokban eltérő morfológiájú neuronokat és módosult dendritikus arborizációt figyeltek meg. A Sez-6 -/- egerek rövidebb és erősebben elágazó dendritfával rendelkeznek, mint vadtípusú társaik. Ugyanakkor kevesebb szinaptikus tüske figyelhető meg az esetükben.

Ezeken az anatómia megfigyeléseken alapuló szimulációkat végeztünk, hogy megvizsgáljuk, hogyan befolyásolja a Sez-6 géntermék jelenléte illetve hiánya által kialakított morfológia az állatok neuronjainak jelintegrációs képességét. Kimutattuk, hogy a Sez-6 -/- állatok idegsejtjei sokkal hatékonyabban összegzik az egy időben, de a dentritfa különböző helyeire érkező aktiváló jeleket (hatékonyabb a térbeli jelintegrációjuk). Azonban, amennyiben a szimulációban nem csak a morfológiai eltérések szerepeltek, hanem a megfigyelt szinapszis szám csökkenést is figyelembe vettük, drasztikusan csökkent a sejtek jelintegrációs képessége a vadtípusú neuronokéhoz viszonyítva.

A jelátvitelt az idegsejtek endoszómális szállítórendszere is befolyásolhatja, ami szintén jelentős szerepet játszik a szinapszisok érésében és fenntartásában. A sejtfelszínen megtalálható Sez-6 tII-es izoforma endocitózissal visszavehető a felszínről. A neuronok sejtfelszíni fehérjéi folyamatosan vándorolnak a felszín és a citoplazmában lévő endoszómális rendszer között. Mozgásukat azonban erősen szabályozott módon végzik. A vándorlás lépései homeosztatikus és élettani folyamatokat is befolyásolnak, így a neuronális növekedést, jelátvitelt, tanulási és memória folyamatokat. Azonban a Sez-6 ezen folyamatokban betöltött szerepét, illetve megoszlását a különböző kompartmentek között, még nem ismerjük. A Sez-6 esetében a neuronális nexinek egy csoportja (neuronal sorting nexins), a SNX17 és a SNX27, lehet felelős az endocitotikus folyamatokért. Ezek a fehérjék hasonló aminosav motívumokat ismernek fel, mint amilyen a Sez-6 tII citoplazmatikus végén elhelyezkedő láncon találhatók.

Kimutattuk, hogy a Sez-6 és ezek a nexin fehérjék részleges átfedést mutatnak a korai endoszómális rendszerben, valamint a Sez-6 a recirkulációt lehetővé tevő endoszómális kompartmentben is nagy mennyiségben fordul elő. Továbbá sikerült kimutatni a Sez-6 és a SNX27 interakcióját is.

Eredményeinket figyelembe véve, a Sez-6 kiemelt szerepet játszhat a szinapszisok érési folyamataiban és a szignáltranszdukciós lépésekben, valamint a neuronális kapcsolatok megfelelő kialakításában.



Előadások listája