Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
Felhívás
Meghívó 2022.
» Szekciók
Zsűri
Díjak
Díjazottak
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2022. TDK » Szekciók

Szekciók

  • Alaptudományi előadások: Tolnay terem
  • Alkalmazott tudományi előadások: Aula
 
Kutyanyálminták antimikrobiális rezisztenciagén tartalmának vizsgálata
Kovács Eszter Gabriella V. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Bioinformatikai Központ
Témavezetők: Dr. Tóth Adrienn Gréta, Dr. Solymosi Norbert

Absztrakt:

Az antimikrobiális rezisztencia (AMR) napjainkban egyre nagyobb teret hódít, magában hordozva a köz- és állategészségügyi veszélyt, az antimikrobiális szerek hatástalanságának lehetőségét és közvetve a halál okát. A hatékonynak bizonyuló antibiotikumok köre szűkül és nem tart lépést a multirezisztens baktériumok megjelenésével, ezzel okozva minden évben több ezer életveszélyes gyógyíthatatlan fertőzést.

A humán- és állatgyógyászatban értelmetlenül igénybevett antibiotikumok mellet a világ egyes részein a hozamfokozásra történő alkalmazást lehet felelőssé tenni a jelenség gyorsuló üteméért. A folyamatot a baktériumok között megvalósuló horizontális géntranszfer (HGT) is lehetővé teszi, mely útján egymás között szabadon cserélhetik ki a baktériumok az antimikrobiális rezisztenciagéneket (ARG) megfelelő triggerek jelenlétében.

A számos országban egyre népszerűbbé váló társállat tartás mellet, a házi kedvencek és gazdáik közötti kapcsolat szorosabbá formálódása is szignifikáns faktor a rezisztens baktériumok és gének vándorlásának tekintetében. A kutyák gyakran alszanak együtt tulajdonosaikkal, és a gazda megnyalása, vagy sajnos a kutyaharapási eset sem ritka, ami nagyban hozzájárul az AMR fajok közötti terjedéséhez.

A dolgozatban arra kerestük a választ, rejt-e veszélyt a társállatok mikrobiomjának emberi szervezettel való találkozása antibiotikum rezisztencia gének átadása szempontjából. Az Egyesült Államokból származó interneten elérhető kutyanyálminták genomját megvizsgáltuk, kimutatva ezzel a mintában található rezisztenciagéneket.

A vizsgálatok során 26 kutyanyálminta új generációs szekvenálási módszerrel előállított metagenom adathalmazát bioinformatikailag elemeztük. A mintákban számos baktérium taxont, ARG-t és ARG mobilitást elősegítő genetikai elemet tudtunk azonosítani. A nyálmintákban leggyakrabban előforuló baktérium nemzetség a Porphyromonas, Prevotella és a Pasteurella, a detektált ARG-k által befolyásolt antibiotikum csoportok pedig az aminoglikozidok, karbapenemek, cefalosporinok, glicilciklinek, linkózamidok, makrolidok, oxazolidion, penámok, fenikolok, pleuromutilinek, sztreptograminok, szulfonamidok és tetraciklinek voltak.

A kutyák nyálmintáihoz kapcsolódó antimikrobiális rezisztenciagének és a potenciálisan érintett antibiotikum csoportok száma nagy. A horizontális géntranszfer, amely a terjedő antimikrobiális rezisztencia alapjául szolgál, valamint a kisállatokkal való szoros együttélés lehetőséget teremt az antimikrobiális rezisztenciagének kutyáról tulajdonosra vándorlására.

A leírt eredmények jelentőségének pontosabb megítéléséhez további vizsgálatokra van szükség, viszont eme esettanulmány rámutat arra, milyen potenciális veszélyforrás rejtőzik a kutyanyálban, és ha az ember szoros kapcsolatban él a társállatokkal.



Előadások listája