Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
Felhívás
Meghívó 2022.
» Szekciók
Zsűri
Díjak
Díjazottak
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2022. TDK » Szekciók

Szekciók

  • Alaptudományi előadások: Tolnay terem
  • Alkalmazott tudományi előadások: Aula
 
Respirábilis fém-oxid belégzés hatása egyes hormonreceptorok agybeli transzkripciójára in vivo egér modellben
Di Gennaro Kinga Anna V. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Élettani és Biokémiai Tanszék
Témavezetők: Dr. Kiss Dávid Sándor, Dr. Kővágó Csaba

Absztrakt:

Kutatásunkban a bevont elektródás ívhegesztés (MMA) technolóigák alkalmazása során felszabaduló fém-oxid részecskék hatását tanulmányozzuk egér modellen. A kutatás fő irányvonalát képezi a füstből a belélegzés útján a szervezetbe jutó fém-oxid nanorészecskéknek a központi idegrendszerre (KIR) gyakorolt neurodegeneratív hatásának felderítése. A jelen kutatás az ösztrogénreceptorok (ER-α, β), pajzsmirigyreceptorok (TR-α, β) és peroxiszóma proliferátor-aktiválta receptor-gamma (PPAR-γ) vizsgálatára fókuszál, mivel azt feltételezzük, hogy ezen receptorok expresszióváltozása, indukálhatja a neurodegeneratív kórképek kialakulását.

Célunk volt feltérképezni, hogy miként változik ezen receptorok génjeinek expressziója a hegesztéskor felszabaduló füst hatására, és hogy e változások milyen összefüggésbe hozhatóak a felszabaduló fémionok mennyiségi jelenlétével. Mindezzel bővíteni kívánjuk a belélegezhető fém-oxidok sejtélettani folyamatokra gyakorolt hatásáról alkotott ismereteinket, valamint fel szeretnénk hívni a figyelmet az iparban dolgozók védelmére, megfelelő elszívók és maszkok használatának fontosságára.

A kísérleteinkben 4 órás MMA füst expozíciót követően, 24 (akut), illetve 96 óra (szubkrónikus) inkubációs időt alkalmazva történ a mintavétel mindkét nembe tartozó 8 hetes BALB/C egerekből. A KIR vizsgálatára mintát vettünk a bulbus olfactorius, a neocortex, a hippocampus, a thalamus, a hypothalamus, és a cerebellum területeiről. A hormonreceptor-gén expressziót qPCR technikával mértük.

A kontrollhoz viszonyítva a legnagyobb génexpresszió változások a bulbus olfactorius és a hypothalamus esetében jelentkeztek. A szubkrónikus kezelést követő expresszió receptor- és agyrégió-függvényében jelentősen nőtt, vagy csökkent a kontrolhoz képest, míg az akut eredmények a legtöbb esetben a kontroll értékektől nem különböztek számottevően. A jelenlegi eredményeink arra utalnak, hogy a kitettség időintervalluma nagyban befolyásolja a receptorok génexpresszió-változásának irányát. Emellett, a kiemelkedően érintett agyrégiókat is sikerült azonosítani. Fontos kiemelni, hogy bizonyos agyterületeken az egyes receptorok génjeinek expressziója eltérő mértékben reagált a fém-oxidok jelenlétére, így ezek a változások nagy valószínűséggel összefüggenek a fémek jelenlétével mivel, a kísérlet végrehajtásánál igyekeztünk kizárni minden más befolyásoló tényezőt. Jelen eredményeink alapján, kijelenthetjük, hogy a hegesztőfüstben jelenlévő fém-oxid részecskék hatást gyakorolhatnak a KIR bizonyos receptoraira. Ezek a változások egyenes utat jelenthetnek a neurodegenerációs kórképek megjelenéséhez is, bár az egzakt biológiai hatások feltérképezése még további kutatásokat igényel.



Előadások listája