Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
Felhívás
Meghívó 2022.
» Szekciók
Zsűri
Díjak
Díjazottak
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2022. TDK » Szekciók

Szekciók

  • Alaptudományi előadások: Tolnay terem
  • Alkalmazott tudományi előadások: Aula
 
Luteolin Gram-negatív baktériumokkal szembeni védőhatásának vizsgálata sertés eredetű bélhám sejttenyészeten
Rahamim-Ripshtos Koral VI. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Gyógyszertani és Méregtani Tanszék
Témavezetők: Farkas Orsolya, Kovács Dóra

Absztrakt:

Az antibiotikumok túlzott és helytelen használata az elmúlt évek során jelentősen megnövelte az antibiotikum-rezisztencia előfordulásának gyakoriságát. A rezisztencia kialakulása a kezelés kudarcához vezethet, és nagy kockázatot jelent mind az emberi, mind az állati egészségre nézve. Az állatok és az emberek egészsége szorosa összefügg, többek között a zoonotikus kórokozók, mint az Escherichia coli (E. coli) és a Salmonella enterica (S. enterica) állatokról emberre történő átvitelének lehetősége miatt, amely jelentős egészségügyi kockázatot jelent. Az "Egy egészség" koncepció irányelveinek figyelembevételével mind a rezisztencia kialakulása, mind a zoonózisok terjedésének veszélye jelentősen csökkenthető.

A koncepció szerint a potenciális egészségügyi kockázatok leküzdése érdekében a humán- és az állatgyógyászatnak együtt kell működnie a veszélyek előrejelzésében, megelőzésében, felderítésében és leküzdésében, ideértve az antibiotikum-rezisztencia csökkentésére és optimalizálására irányuló gyakorlati megoldások keresését. Az ilyen lehetséges megoldások közé tartozik a potenciális antibiotikum-alternatívák felderítése, ami kulcsfontosságú az antibiotikum-rezisztencia elleni küzdelemben. A lehetséges alternatívák, mint pl. a flavonoidok csoportjába tartozó luteolin megfelelő helyettesítőt jelenthetnek. A flavonoidok másodlagos növényi anyagcseretermékek, amelyek jótékony tulajdonságokkal rendelkeznek, többek között antioxidáns, gyulladáscsökkentő, antibakteriális és rákellenes hatásuk is igazolt.

Vizsgálatunk célja a luteolin védőhatásának tanulmányozása volt in vitro sertés bélhámsejt (IPEC-J2) modellen. A sejteket E. coli-val vagy S. enterica ser. Typhimurium-mal kezeltük, önmagukban, illetve luteolinnal (25 vagy 50 µg/ml) kombinálva. A luteolin adagolását három különböző módon hajtottuk végre, összehasonlítva az elő-, a párhuzamos és az utókezelés hatékonyságát. Ezután meghatároztuk az intracelluláris reaktív oxigénszármazékok (IC ROS) mennyiségét 2',7' diklór-dihidro-fluoreszcein-diacetát (DCFH-DA) reagenssel. A gyulladásos interleukin-6 (IL-6) és interleukin-8 (IL-8) szinteket enzimhez kötött immunszorbens próbával (ELISA) határoztuk meg, a patogén adhézió gátlását pedig sorozathígítást és kioltást követően a telepek számának meghatározásával vizsgáltuk.

Kísérletünk eredményei azt mutatták, hogy a luteolin képes volt jelentősen csökkenteni az oxidatív stressz, illetve a gyulladásos markerek szintjét bélhámsejtekben. Nem volt azonban jelentős szerepe az E. coli és a S. Typhimurium tapadásának befolyásolásában a fent említett sejteken.

Eredményeink alapján a luteolin alternatívát jelenthet sertések fertőző bélbetegségeinek megelőzésében és kezelésében, de ennek alátámasztására további vizsgálatokra van szükség, mind in vivo, mind in vitro.



Előadások listája