Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
Felhívás
Meghívó 2022.
» Szekciók
Zsűri
Díjak
Díjazottak
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2022. TDK » Szekciók

Szekciók

  • Alaptudományi előadások: Tolnay terem
  • Alkalmazott tudományi előadások: Aula
 
Az orrszarvú lábvég vérellátásának CT alapú 3D rekonstrukciós vizsgálata
Cerny Claudia VI. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Anatómiai és Szövettani Tanszék
Témavezetők: Dr. Reinitz László Zoltán, Dr. Petneházy Örs

Absztrakt:

Az orrszarvú egy fokozottan védett, kihalófélben lévő faj. A veszélyeztetett fajokat felsoroló Vörös Listán (The International Union for Conservation of Nature Red List of Threatened Species) is megtalálható mind az öt jelenleg élő orrszarvú faj (szélesszájú orrszarvú (Ceratotherium simum), fekete orrszarvú (Diceros bicornis), szumátrai orrszarvú (Dicerorhinus sumatrensis), jávai orrszarvú (Rhinoceros sondaicus) és az indiai orrszarvú (Rhinoceros unicornis)). Földünk második leghatalmasabb szárazföldi emlős állata, óriási súly (átlagos testtömege 2,3 tonna) nehezedik a végtagjaira. A nagy tömeg megtartásához a végtagokat számos egyedi anatómiai struktúra teszi különlegessé.

A fogságban tartott orrszarvúk körében számos lábbetegség fordul elő, mint az osteitis, osteomyelitis, chip törések, entoesophyta-k, törések, subluxatio, és az esetek legalább 50%-ban az osteoarthritis. Ezek a csontos elváltozások további lágyszöveti elváltozásokat okoznak, melyek közül a talppárna megbetegedései a legjelentősebbek, például a talpfekély. Ezen elváltozások időben történő felismeréséhez és megfelelő kezeléséhez fontos a pontos anatómiai ismeret. Az orrszarvú végtag csontozatának anatómiáját már feldolgozták a szakirodalomban, azonban az érrendszerről leírás, kép, rekonstrukció vagy modell semmilyen formában nem áll rendelkezésre. Munkánk célja ezen állatok distalis végtag anatómiájának leírása - különös tekintettel a lábvég és talppárna vérellátására- modellezése és mindenki számára elérhetővé tétele.

Vizsgálatunkat egy állatkertben tartott és elpusztult szélesszájú orrszarvú mellső és hátsó végtagjain végeztük. A Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház, Dr. Baka József Diagnosztikai és Onkoradiológiai Központjában első lépésben natív, vékonyszeletes CT sorozatokat készíttettünk róluk, a második lépésben a végtagokat ellátó főereket (a. mediana, illetve a. saphena és a. dorsalis pedis) megkanüláltuk és BaSO4 tartalmú kontrasztanyaggal az ereket feltöltve ugyanabban a pozícióban kontrasztos CT vizsgálatot végeztünk. A képsorozatokat a 3D Slicer programmal dolgoztunk fel, rekonstrukciókat készítettünk a csontokról és az érrendszerekről.

A rekonstruált, színes modelleken kitűnően lekövethető a lábvégek, az ujjak és a talppárnák vérellátása. Összehasonlító anatómiai alapokon beazonosítottuk az ereket, és elsőként írtuk le az orrszarvú talppárnáinak vérellátását, amelyek az elefánthoz hasonlóan az arcus palmaris/plantaris profundus-ból erednek, de az eltérő számú ujjak miatt a lefutásaik eltérnek.

A vizsgált lábakat maceráltuk és anatómiai csontpreparátumokat készítettünk az Anatómiai Múzeum számára. Az elkészített 3D modellek, melyek 3D nyomtatásra is alkalmasak, kézzelfoghatóvá, könnyebben érthetővé teszik ezen különleges állatok lábvégének anatómiáját mindenki számára. Bízunk benne, hogy munkánk hozzájárul a faj megmentésén dolgozó szakemberek munkájához, hiszen a modellek és képek online is elérhetőek.



Előadások listája