Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
Felhívás
Meghívó 2022.
» Szekciók
Zsűri
Díjak
Díjazottak
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2022. TDK » Szekciók

Szekciók

  • Alaptudományi előadások: Tolnay terem
  • Alkalmazott tudományi előadások: Aula
 
Zebradánión kialakított gyulladásos modellek alkalmazási lehetőségei toxikológiai vizsgálatokban
Boda Zsófia V. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Élelmiszerhigiéniai Tanszék
Témavezetők: Ivánovics Bence, Dr. Lehel József

Absztrakt:

Az emberi tevékenység következtében környezetünkbe egyre nagyobb mennyiségben kerülnek különféle környezeti szennyezőanyagok, amelyek károsíthatják a patogén ágensek elleni védekezésben kulcsszerepet játszó immunrendszert. Ez számos rövid- és hosszútávú egészségügyi következménnyel járhat.

A dolgozat célját képezte, hogy átfogó képet adjon különböző, lokális vagy szisztémás gyulladás indukálásán alapuló zebradánió modellekről, illetve, hogy megvizsgáljuk ezeken keresztül egy humánegészségügyi szempontból is jelentős karbamát inszekticid, a bendiokarb veleszületett immunrendszerre gyakorolt hatását. Megvizsgáltuk az embrionális, szubletális bendiokarb-expozíció hatását a neutrofil granulociták embrión belüli eloszlásra és mennyiségére, illetve egy gyulladásos mediátor, a nitrogén-monoxid termelődésére. Vizsgáltuk még egyes immun- és gyulladás-asszociált markergének kifejeződését is bendiokarb-expozíción átesett zebradánió-embrión. Továbbá, farokúszó-sebzésen alapuló lokális, valamint lipopoliszacharid (LPS)-indukált szisztémás gyulladásos modellben értékeltük az embrionális bendiokarb-expozíció neutrofil granulociták válaszreakciójára/funkcionalitására kifejtett hatásait.

A bendiokarb-expozíció hatására koncentráció-függő módon megváltozott a neutrofil granulociták embrión belüli eloszlása, az oldalvonal mentén azok fokozott, szignifikáns mértékű felhalmozódása volt tapasztalható. A nitrogén-monoxid termelődése szintén emelkedett értékeket mutatott az oldalvonal mentén. A viszonylag magasabb koncentrációk az immun- és gyulladás-specifikus markergének kifejeződésének jelentős mértékű indukálását eredményezték. A farokúszó sebzésén alapuló gyulladásos modellben a neutrofil granulociták sebzés területére vándorlása pedig szignifikáns, koncentráció-függő csökkenést mutatott a bendiokarb kezelésen átesett csoportokban. Érdekes módon az LPS-kezelés által indukált erőteljes szisztémás gyulladás során az előzetesen bendiokarb-expozíción átesett embriókban a granulociták nagyobb mértékű toleranciája mutatkozott meg.

Összességében megállapítható, hogy a bendiokarb − feltételezhetően az oldalvonal szerv mentén sorakozó neuromast érzékelő központok károsításán keresztül is – inflammatorikus folyamatokat indukált az embriókban, mindemellett pedig erőteljes mértékben befolyásolta a neutrofil granulociták általunk indukált lokális és szisztémás gyulladásra adott válaszreakcióját. Mindez az embrionális, szubletális bendiokarb-expozíció immunmoduláns potenciáljáról tanúskodik. Eredményeink felhívják a figyelmet a bendiokarb immunrendszerre gyakorolt hatásainak további, részletesebb feltérképezését célzó kutatómunkák elvégzésének szükségességére.



Előadások listája