Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
Felhívás
Meghívó 2022.
» Szekciók
Zsűri
Díjak
Díjazottak
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2022. TDK » Szekciók

Szekciók

  • Alaptudományi előadások: Tolnay terem
  • Alkalmazott tudományi előadások: Aula
 
Társállatok viselkedésváltozása a COVID-19 világjárvány hatására
Buró Blanka Sára IV. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Törvényszéki Állatorvostani, Jogi és Gazdaságtudományi Tanszék
Témavezető: Dr. Sátori Ágnes

Absztrakt:

Napjainkban a háztartásokban megtalálható társállatok száma folyamatosan növekszik. Ezekre a kedvencekre a gazdák gyakran már családtagként tekintenek. Elvárják tőlük, hogy folyamatosan elérhetőek legyenek, mind fizikailag mind lelkileg, illetve megfelelő viselkedést mutassanak. 2020 márciusában a COVID-19 névre hallgató világjárvány megjelent Magyarországon is, mely karantén bevezetését igényelte, ami nagymértékű változásokhoz vezetett az emberek és az őket körülvevő állatok mindennapjaiban.

Dolgozatomban ezen időszak alatt illetve után mértük fel a gazdák válaszai alapján kedvenceik viselkedésében beállt esetleges változásokat és azok kihatását. A kutatást megelőzően elérhető magyar és külföldi irodalmat áttekintve próbáltunk képet kapni az állattartókat érintő változásokról. Ezekhez való hasonlóságot illetve eltéréseket kerestünk, és a magyar állattartókra leírható egyéb jellemzőket is találtunk. A felméréshez két különböző kérdőívet használtunk, melyeket internetes formában érhettek el és tölthettek ki 1,5 hónapig a gazdák. A két kérdőívre összesen 574 visszajelzés érkezett, arányaiban mindkettőben több volt a női válaszadó és az átlagkor 30-35 évre tehető. Ebből 306-an kutyát, 211-en macskát tartanak illetve más egzotikus állatokat is, például 23-an vadászgörényt és 12-en nyulat tartanak társállatként. Az adatok alapján elmondható, hogy elenyésző azoknak a száma, akiknek rosszabb lett a kapcsolatuk a háziállatukkal a karantén időszak alatt, ellenben megállapítható, hogy azok, akik többet voltak otthon és többet foglalkoztak kedvencükkel az a kapcsolatuk javulását jelentette. A járvány alatt befogadott állatok nagy része előre tervezetten tenyésztőtől származott, kisebb részét ismerőstől és internetről, illetve menhelyről fogadták be. Kérdések irányultak arra, hogy a háziállatokkal kapcsolatos aggodalmak közül melyek voltak, amelyek leginkább megjelentek a gazdák gondolkodásában. Ezek közül kiemelhető, hogy az állatok egészsége iránt jobban aggódnak a járvány eltelte óta, ellenben az állatorvosi ellátáshoz, gyógyszerekhez való hozzáférés aggasztotta leginkább őket a járvány ideje alatt. Magyarországon is megfigyelhető a figyelemfelhívó viselkedések vagy a territoriális ugatás növekedése, ugyanakkor olyan viselkedésbeli változások is, melyet külföldi kutatások nem mutattak ki, mint például a kinti tartás esetén a házba történő bekéredzkedések száma megnőtt a karantén ideje alatt. Az ételért, illetve figyelemért történő vokalizáció aránya is növekedett a pandémia ideje alatt.

Az eredmények alapján mindenképp felmerül, hogy a COVID-19 kapcsán elrendelt karantén nem csak az emberekre, hanem a körülöttük lévő állatokra is komoly hatással volt, melyek egy része a megszűnése után is, mint viselkedésprobléma fennmaradhat. Ezen adatok mélyebb ismerete fontos tudással szolgálhat a lehetséges viselkedési problémák kezelésére, illetve segítheti e téren az állatorvosi megelőző munkát az esetleges jövőben előforduló hasonló helyzetben Magyarországon is.



Előadások listája