Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
Felhívás
Meghívó 2022.
» Szekciók
Zsűri
Díjak
Díjazottak
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2022. TDK » Szekciók

Szekciók

  • Alaptudományi előadások: Tolnay terem
  • Alkalmazott tudományi előadások: Aula
 
A luteolin antiinflammatorikus hatásának vizsgálata flagellinnel kezelt csirke máj eredetű primer sejttenyészeten
Kákonyi Ákos Richárd III. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Élettani és Biokémiai Tanszék
Témavezetők: Dr. Tráj Patrik, Dr. Mátis Gábor

Absztrakt:

Napjainkban egyre nagyobb, és az egész világra kiterjedő problémát jelent a baktériumok antibiotikumokkal szembeni rezisztenciája. A felelőtlen antibiotikumhasználat a humán- és állatgyógyászatban egyaránt rezisztens kórokozók kialakulását eredményezte, melyek ellen a jövőben az eddigi módon nem leszünk képesek védekezni. Alternatívát jelenthet az állatorvoslásban bizonyos baktériumokkal szemben a természetes eredetű takarmánykiegészítők használata. Ezek mind gyógykezelésként, mind hozamfokozóként alkalmazhatóak lehetnek, mérsékelhetik a fertőző betegségek okozta kártételt.

Mivel a bakteriális fertőzés legtöbb esetben a szervezet gyulladásos reakcióját váltja ki, kutatásaink során a baktériumok által okozott gyulladásos folyamatok alakulását, és azok befolyásolásának lehetőségeit kívántuk tanulmányozni. Munkánk célja a motilis baktériumok sejtszervecskéjéből, a csillóból felszabaduló flagellin gyulladáskeltő hatásának vizsgálata, illetve ennek luteolinnal történő mérséklése volt csirke eredetű primer hepatocyta és nem-parenchimális sejt ko-kultúrán. A Salmonellák által kiváltott betegségek kórfejlődésében, a gyulladás kiváltásában a szakirodalom alapján a csillónak, illetve a flagellinnek jelentős szerepe van. A luteolin egy növényi eredetű flavonoid, mely fűszer- és takarmánynövényeinkben széles körben előfordul. Eddigi ismereteink alapján antioxidáns, antimikrobiális, daganatellenes és gyulladáscsökkentő hatással bír emlős szervezetekben és bizonyos sejttenyészeteken.

A sejtkultúráinkat 250 ng/ml Salmonella Typhimurium eredetű flagellinnel, illetve 4 vagy 16 µg/ml luteolinnal kiegészített tápfolyadékban tenyésztettük 24 órán keresztül. Ezt követően a sejtek metabolikus aktivitását, a laktát-dehidrogenáz (LDH) aktivitást, az interleukin-6 (IL-6), interleukin-8 (IL-8) és a hidrogén-peroxid (H2O2) koncentrációját mértük a tápfolyadékból. A sejtek lizátumából malondialdehid- (MDA) koncentrációt határoztunk meg.

A flagellin szignifikáns emelő hatást váltott ki a tápfolyadék IL-8 gyulladáskeltő citokin koncentrációjára. Ennek alapján a flagellinnel kezelt sejttenyészet megfelelő modell lehet a gyulladás folyamatának in vitro tanulmányozására. A 4 µg/ml-es luteolin kezelés nem bizonyult sejtkárosítónak a metabolikus aktivitás és az extracelluláris LDH-aktivitás mérése alapján, és szignifikánsan csökkentette a tenyészeteinkben a flagellin okozta IL-8 koncentráció emelkedést. Emellett csökkentő hatást fejtett ki a tápfolyadék H2O2, valamint a sejtlizátum MDA szintjére. Ezek alapján alacsonyabb koncentrációban a luteolin megvédheti a sejteket a túlzott gyulladásos választól, illetve antioxidánsként mérsékelheti a reaktív oxigén gyökök okozta terhelést és az annak következtében kialakuló lipidperoxidáció folyamatát.



Előadások listája