Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
Felhívás
Meghívó 2022.
» Szekciók
Zsűri
Díjak
Díjazottak
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2022. TDK » Szekciók

Szekciók

  • Alaptudományi előadások: Tolnay terem
  • Alkalmazott tudományi előadások: Aula
 
BARF étrenden tartott kutyákban és macskákban előforduló paraziták vizsgálata
Papdeák Viktória V. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Parazitológiai és Állattani Tanszék
Témavezető: Dr. Tuska-Szalay Barbara

Absztrakt:

Napjainkban a kutya és macskatulajdonosok körében egyre növekvő trend a kedvencek nyers táplálékkal való etetése, azaz a BARF étrend alkalmazása. Számos előnye mellett a hőkezelés hiányából adódóan potenciális forrásai lehetnek állat- és közegészségügyi szempontból is jelentős kórokozóknak, amelyek az állatok ürülékén keresztül veszélyt jelenthetnek az emberekre is. Vizsgálatunk az utóbbival kapcsolatos ismereteinket hivatott bővíteni.

A kutatás során 81 kutya és 8 macska bélsarát vizsgáltuk meg, amely mintákat számos hazai településről gyűjtöttük a tulajdonosok közreműködésével. Emellett, kérdőívet is töltettünk ki velük annak érdekében, hogy az eredményeinket összevetve az általuk megadott válaszokkal, következtetéseket tudjunk levonni. A mintákból elsődlegesen hagyományos parazitológiai vizsgálatot végeztünk el, majd a kapott eredmények tükrében alkalmaztuk a DNS kivonást QIAamp Fast Stool Mini Kit használatával. Minden egyes mintát konvencionális PCR-rel vizsgáltunk meg a következő egysejtű parazitákra: Neospora-, Toxoplasma- és Sarcocystis fajok, valamint piroplasmák. Ezen felül, a féregélősködők is célcsoportnak számítottak.

A vizsgálatban résztvevő állatok egy kivételével betegségre utaló tünetet nem mutattak. A felszíndúsítás során 15 minta bizonyult pozitívnak, ezek közül a legtöbb esetben métely és Taenia-típusú petéket találtunk mikroszkóp alatt, a fennmaradókban Giardia cysta, Cystoisospora oocysta, Sarcocystis sporocysta és Spirocerca lupi pete volt látható. A PCR vizsgálatok során a minták negatívnak bizonyultak Neospora-, Toxoplasma- és Sarcocystis-fajokra, valamint piroplasmákra. Hat mintából egyértelműen kimutatható volt a Dicrocoelium dendriticum, egy mintából pedig a Fasciola hepatica DNS-e. Bár a kutatás nem terjedt ki a baktériumok vizsgálatára, a DNS kivonás során számos mintából Escherichia coli-t tudtunk izolálni, ami tünet hiányában kevésbé jelentős, azonban egyes tanulmányok szerint a nyers táplálékban található E. coli jelentős rezervoárja lehet rezisztencia és virulencia géneknek, így multirezisztens törzsek kialakulásában is szerepet játszhat.

Az eredmények alapján elmondható, hogy a BARF étrend nem jelentett fokozott kockázatot sem kutyák, sem macskák számára, melynek hátterében egyrészt a táplálékfogyasztás előtti fagyasztás, illetve az állat rendszeres féreghajtása lehet. A vizsgálataink során kimutatott mételyeknek klinikai jelentősége is lehet, hiszen egy D. dendriticum fertőzött kutya súlyos gyomorbélrendszeri tüneteket mutatott. Ezen felül, e mételyfaj jelenléte városi körülmények között elsősorban járványtani szempontból jelentős, hiszen végleges gazdái között található az ember.



Előadások listája