Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
Felhívás
Meghívó 2023.
» Állatorvos szekciók
TDK zsűri
Biológus szekció
Díjak
Díjazottak
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2023. TDK » Állatorvos szekciók

Állatorvos szekciók

Anatómiai sebészeti támpontok a kutyák thoracolumbalis sebészetében
Breuer Toni-Björn Matthias VI. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Sebészeti Tanszék
Témavezetők: Dr. Németh Tibor, Dr. Forterre Franck

Absztrakt:

Az utóbbi években a thoracolumbalis régiót érintő műtétek egyre nagyobb fontossággal bírnak az állatorvosi sebészetben, mivel ezen technikákkal számos mellkasi és ágyéki gerincet érintő kórkép hatékonyan kezelhetővé válhat. A részletes anatómiai tudás elengedhetetlen a sebész számára, hogy értelmezni tudja az anatómiai sebészeti támpontokat az operáció során, amelyek segítenek megtalálni az elváltozás pontos helyét. Ezen támpontok különböző anatómiai képletek a gerincoszlop mentén, melyek könnyen és biztonsággal felismerhetők reprodukálható módon a beavatkozás alatt.

Az ember- és állatorvoslásban számos különböző tanulmányt végeztek annak érdekében, hogy csökkentsék a helytelen irányból megközelített gerincműtétek számát. A pontatlan helyről megközelített műtéteknek számos negatív következménye lehet a páciens számára, egyúttal növelheti az operáció idejét.

E kilenc tetemmel végzett kutatás célja, hogy feltárja a thoracolumbalis régió anatómiai és sebészeti támpontjait a tizenegyedik háti- és első ágyéki csigolya közötti szakaszon. Mind a csontos, illetve lágyszöveti képletek leírásra kerültek, melyek segítenek a tájékozódásban preoperatívan és intraoperatívan egyaránt, hogy csökkentsük a radiológiai eszközök használatát, így a sugárzásnak való kitettség mértékét, továbbá a műtét és az altatás idejét.

A tetemek thoracolumbalis régióját hasi fektetésben boncoltuk. A boncolás során a támpontot adó képleteket értékeltük, beleérve a processus mamillaris-ok pozícióját, az L6 és L7 csigolya viszonyát a linea intercristalis-hoz a m. spinalis et semispinalis thoracis et cervicis tapadási pontjaival együtt.

A boncolással különböző csontos és lágyszöveti tájékozódási pontok konzisztensen felkereshetőek voltak. A csontos struktúrák, köztük a vertebra anticlinaris tövisnyúlványa, a különbség az L1 harántnyúlványa, az utolsó borda és a linea intercristalis között, amely az L6 és L7 csigolyák közötti részben halad. A processus mamillaris-ok használata szintén értékes információval szolgálhat, mivel ezek a Th13 és L1 csigolyánál a legkönnyebben hozzáférhetők. A Th11-et érintő műtétek esetén javasolt a facet ízület orientációját is értékelni. A lágyszöveti képleteket, melyek egyaránt jelen voltak mind a kilenc kutyában, beleértve a m. spinalis et semispinalis thoracis et cervicis tapadási pontját a fascia lumbodorsalis-on a Th11 magasságában. Továbbá a tapadási ínak pozíciójának értékelése és a lumbalis izmok tapadási pontja az L1 járulákos nyúlványához szintén használható.

Az anatómiai és sebészeti támpontok értékelése preoperatívan és intraoperatívan is fontos, mert ezzel csökkenthető a pontatlan helyen történő műtéti feltárás és potenciálisan csökkenthető az ebből adódó hosszabb műtéti idő. A megfelelő preoperatív előkészületek elvégzése minden esetben fontos, hogy elkerülhessük a nem megfelelő helyről végzett műtétekkel járó komplikációkat.



Előadások listája