Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
Felhívás
Meghívó 2023.
» Állatorvos szekciók
TDK zsűri
Biológus szekció
Díjak
Díjazottak
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2023. TDK » Állatorvos szekciók

Állatorvos szekciók

Dél-Spanyolországból és a Gibraltári-szoros környékéről származó tengeri emlősök endoparazitáinak molekuláris vizsgálata
Specht Nicolas Robert VI. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Parazitológiai és Állattani Tanszék
Témavezető: Dr. Keve Gergő

Absztrakt:

A tengeri emlősök számos parazitafertőzésre érzékenyek, amelyek nagyban befolyásolják a túlélőképességüket szabad környezetükben. Különösen igaz ez manapság, amikor a cetfélék túlélését fenyegető egyéb hatások száma folyamatosan növekszik. Mára már számos faj vált veszélyeztetté, sokuk a kihalás szélére sodródott. Ez a tanulmány tengeri emlősök: közönséges barázdásbálna (Balaenoptera physalus), palackorrú delfin (Tursiops truncatus), közönséges delfin (Delphinus delphis), a csíkos delfin (Stenella coeruleoalba), a barna delfin (Phocoena phocoena) és a hosszúszárnyú gömbölyfejű-delfin (Globicephala melas) endoparazitáinak molekuláris szűrővizsgálati eredményeit mutatja be. A minták Spanyolország déli részéről, illetve Gibraltári-szoros partjairól származtak. A tanulmány célja, hogy a tengeri emlősök parazitafertőzéseinek vizsgálata útján hozzájáruljon e veszélyeztetett fajok védelméhez.

A terepmunka során biológiai mintákat gyűjtöttünk több különböző cetfaj példányaiból, amelyeket elpusztulva találtak Spanyolország déli részén. A boncolásokat a Campo de Gibraltarban, Algecirasban végezték, ahol izom-, bőr- és belső szervi szövetmintákat, valamint többsejtű parazitákat gyűjtöttek. Ezeket fagyasztva vagy etanolban tárolták. A szövet- és parazitamintákat konvencionális PCR-rel elemeztük acanthamoebák, trypanosomák, piroplasmák, haemogregarinák, cystogén coccidiumok, rickettsiák, anaplasmák és bartonellák jelenlétére. A pozitív minták PCR-termékeit a Gödöllői Biotechnológiai Kutatóintézetbe küldtük szekvenálásra. Minden PCR-pozitív szervminta (tüdő, izom, kisagy és agyvelő) egyetlen D. delphis egyedből származott. Ezekben a szekvenálás megerősítette a T. gondii jelenlétét, 100%-os szekvencia egyezéssel e faj GénBankban hozzáférhető adataihoz. A legjobb tudomásunk szerint ez az első alkalom, hogy a T. gondii DNS-ének jelenlétét D. delphis mintákban igazolták, ugyanis korábbi kutatások eddig csak anti-T. gondii antitesteket, illetve T. gondii antigéneket írtak le immunológiai módszerekkel. Továbbá, ez a kutatás betekintést nyújt a dél-spanyolországi cetfélék egyéb parazitáinak előfordulásába is, ezáltal segít a Gibraltári-szoros vizeiben lévő ökoszisztémák és a cetpopulációk kapcsolatának mélyebb megértésében. Mindemellett hozzájárul a T. gondii epidemiológiájáról szerzett eddigi ismereteinkhez és rávilágít a cetpopulációk lokális, illetve globális monitoringjának fontosságára.



Előadások listája