Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
Felhívás
Meghívó 2023.
» Állatorvos szekciók
TDK zsűri
Biológus szekció
Díjak
Díjazottak
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2023. TDK » Állatorvos szekciók

Állatorvos szekciók

Probiotikus baktériumok védő hatása szarvasmarha endometrium sejteken, in vitro
Sequeira Lindsay Mary V. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Gyógyszertani és Méregtani Tanszék
Témavezetők: Dr. Palócz Orsolya, Dr. Csikó György

Absztrakt:

A laktobacillusok egy jól ismert baktériumnemzetség, amelyeket különféle élelmiszerekből és gazdaszervezetekből izolálnak, emberek és állatok bél- és hüvelyhámjának normális lakói. Bár ez a nemzetség leginkább biztonságos és jótékony probiotikumként ismert, de patogén mikroba-ellenes és antioxidáns hatást is kifejt.

A tejelő tehenek rendkívül érzékenyek az ellés utáni méhfertőzésre. A metritist, általában olyan bakteriális ágensek okozzák, mint a Trueperella pyogenes. A méhgyulladás késleltetett involúcióhoz, valamint tüszőéréshez és petefészekműködési problémákhoz, továbbá meddőséghez vezethet, ami termeléskiesést és megnövekedett selejtezési arányt okozhat. Ennek az állapotnak a kezelésére általában antibiotikumokat használnak, amelyek valamennyire hatásosak, de sikeres alkalmazásuknak számos korlátja van. Ezenkívül az antibiotikum-rezisztencia folyamatos növekedése és következményei miatt kutatások folynak az alternatív kezelési lehetőségekről, például a probiotikumokról.

Tanulmányunk célja négy különböző Lactobacillus törzs keverékének probiotikus potenciáljának értékelése. A primer szarvasmarha endometriális epitheliális sejteket (BEnEpC) nem vemhes, egészséges tehenekből izoláltuk, és 6-lyukú tenyésztőlemezeken tenyésztettük. A BEnEpC tenyészeteket együtt tenyésztettük T. pyogenes-szel önmagában vagy a négy laktobacillussal együtt. Kontrollként az ugyanazzal a tápközeggel, de baktériumok nélkül tenyésztett sejtek szolgáltak. A gyulladást elősegítő mediátorok, például az IL-3, IL-6, IL-8 és a TNF szintjének változásait is vizsgáltuk.

A BEnEpC tenyészeten laktobacilluszokkal és T. pyogenes-szel együtt az IL-3 és a TNF génexpresszió szignifikáns csökkenést mutatott a T. pyogenes kezeléssel összehasonlítva. Az IL-8 kifejeződésében azonban minden tenyészetben szignifikáns upreguláció volt megfigyelhető. Az IL-6 expressziója a tejsavbaktériumokkal kezelt sejttenyészetekben enyhén csökkent, míg a T. pyogenes és Lactobacillus vegyes ko-kultúrában enyhén emelkedett a T. pyogenes kezeléshez képest.

Összefoglalva, az eredményeink az alkalmazott laktobacilluszok jótékony hatását mutatják a szarvasmarhák méhgyulladásának csillapításában. Figyelembe kell venni azonban, hogy a kutatási fázisban az in vitro vizsgálatok jó első megközelítést biztosítanak, de a kapott eredményeket élő állatban történő vizsgálatoknak is meg kell erősítenie.



Előadások listája