Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
» 2014. TDK
Felhívás
SWK pályázat
Pályázati felhívás
Meghívó 2014.
Állatorvos szekció
Biológus szekció
Állatorvos zsűri
Biológus Zsűri
Díjak
Díjazottak
Szakmai látogatások
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2014. TDK

2014. évi TDK konferencia

A hypothalamus-hypophysis-mellékvese tengely működésének vizsgálata kutyák heveny letális, immun-mediált és egyes daganatos megbetegedéseiben
Szabó Kinga V. évfolyam
SZIE-Állatorvos-tudományi Kar, Kórélettani és Onkológiai Tanszék
Témavezetők: Dr. Csöndes Judit, Dr. Vajdovich Péter

Absztrakt:

A kritikus állapotú betegek túlélésében fontos szerepet játszik a neuroendokrin rendszer működésének megváltozása, kiváltképp a hypothalamus-hypophysis-mellékvese (HHM-) tengely aktiválódása. Az ún. critical illness-related corticosteroid insufficiency (CIRCI) egy összetett oktanú, reverzibilis és dinamikus hormonális elváltozás, ami a neuroendokrin- és az immunrendszer közötti komplex interakciók következménye, ami végső soron hypokortizolaemiát és/vagy kortizol-rezisztenciát okozhat. Az intenzív osztályon kezelt emberek adrenális reverz-kapacitásának vizsgálata, már régóta részét képezi a kritikus állapotú betegek ellátásának. Az utóbbi években a kisállat-orvoslásban is nőtt azon betegek aránya, amelyek kritikus állapotuk miatt intenzív ellátást igényelnek. Ezen betegek felgyógyulási esélyeit is befolyásolja a HHM-tengely aktiválódásának mértéke, melynek meghatározása segítheti a kezelő állatorvos munkáját.

A dolgozatban a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Kar Kisállat-kórházának belgyógyászati ambuláns rendelésén megjelent, illetve az Intenzív Osztályán kezelt, valamint az Állatorvosi Hematológiai és Onkológiai Központban ellátott kritikus állapotú kutyák mellékvese reverz-kapacitását vizsgálatuk ún. alacsony dózisú ACTH-stimulációs teszttel.

A kapott értékeket összevetettük más laboratóriumi vizsgálati (vérkép, savbázis-értékek, szervfunkciós paraméterek) eredményekkel, illetve klinikai paraméterekkel (klinikai alapértékek, ún. SIRS-kritériumok és ún. APPLEfast pontozási rendszer). A vizsgálatba olyan kutyákat (n= 30) vontunk be, amelyek akut, életveszélyes fertőző/gyulladásos eredetű megbetegedésben szenvedtek, illetve amelyeknél immun-mediált vagy daganatos kórkép igazolódott. Azon betegeket, amelyek a vizsgálatot megelőző 72 órában glükokortikoid-terápiában részesültek, illetve amelyeknél a rutin belgyógyászati kivizsgálás során primer mellékvese-betegség igazolódott, a vizsgálatból kizártuk. A betegeket 2 csoportba osztottuk (gyulladásos kórkép és daganatos megbetegedés) és az egyes paraméterek és a túlélés kapcsolatát vizsgáltuk. Az alacsony beteglétszám miatt a statisztikai elemzésekből inkább csak tendenciákra következtethetünk. A SIRS-kritériumok teljesülése vizsgálataink alapján, nem korrelálnak a végkimenetellel. Az APPLEfast pontozási rendszer alkalmazása vizsgálataink szerint nem segítette a prognózis megítélését. Amennyiben az alap kortizol szint a normál/közel normál tartományban volt, illetve ha a t0-érték kifejezett hyperkortizolaemiát jelzett, az jól korrelált a negatív prognózissal.

A vizsgálataink alapján a kritikus állapotú kutyák túlélési esélyeinek meghatározásában és az alkalmazott terápia kiválasztásában a rutin klinikai és laboratóriumi vizsgálatok elvégzése mellett a mellékvese reverz-kapacitásának vizsgálata is segítséget jelenthet. A periféria kortizol-érzékenységének vizsgálata további hasznos információt jelenthet majd a CIRCI-diagnosztikáját és terápiáját tekintve.



Előadások listája