Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
» 2014. TDK
Felhívás
SWK pályázat
Pályázati felhívás
Meghívó 2014.
Állatorvos szekció
Biológus szekció
Állatorvos zsűri
Biológus Zsűri
Díjak
Díjazottak
Szakmai látogatások
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2014. TDK

2014. évi TDK konferencia

Az NMES-kezelés gyakorlati alkalmazása kutyákon, az ingerlési pontok és fiziológiás értékek meghatározása
Seregi Bernadett IV. évfolyam
SZIE Állatorvos-tudományi Kar Anatómiai és Szövettani Tanszék
Témavezetők: Dr. Szalay Ferenc, Dr. Biksi Otília

Absztrakt:

A humán gyógyászat után az állatorvosi gyakorlatban világszerte kezd terjedni az igény a fizioterápiás kezelésekre. A fizikoterápiai módszerek széles palettájáról az elektromos kezelések lehetőséget nyújtanak a fájdalom csillapítására valamint a sérült izmok, idegek rehabilitációjára. Az elektroterápia eltérő ingerlési módszerei közül eddig csak a musculomuscularis, lapelektródás ingerléseket alkalmazták az állatorvosi terápiában, melynek jellemzője, hogy a fizioterápiás képzéseken elsajátított anatómiai ismeretekre hagyatkozva is könnyedén felhelyezhető.

Az NMES-kezelésekről (Neuromuscular Electrical Stimulation) ezidáig nem készült dokumentáció a gyakorlatban. Ezen ingerlések során a kezelésre szoruló izmot ellátó ideget keressük fel pontelektródák segítségével, ezzel a teljes izomhasra kiterjedő, szelektív kontrakciót váltva ki.

Pontos lokalizációval az elektroterápia során okozott kellemetlen áramérzet mértéke csökkenthető, a lapelektródával történő ingerlés során gyakran létrejövő átütések kiküszöbölhetőek, az izom fáradása mérsékelhető, és a kontrakciók ereje növelhető, ezáltal a rehabilitáció időtartama csökkenthető.

Célunk egy olyan, a kisállat-fizioterapeuták tudásanyagára épülő anatómiai leírás készítése, mely lehetőséget nyújt a neuromuscularis NMES-kezelések elsajátítására, és biztonságos alkalmazására a terápiás gyakorlatban.

A kutatás során bonctermi körülmények között, meghatározott szempontrendszer alapján választottuk ki azokat az idegeket és izmokat, melyeket a testfelszín felől elektródával elérhettünk. A dolgozat ezeket az anatómiai pontokat bőséges képanyaggal illusztrálja.

A pontok megállapítása után egy, a humán gyakorlatban is alkalmazott, pontelektródás készülékkel egészséges, fajtatiszta kutyákon végeztünk, standard ingerlési paraméterek mellett, méréseket, hogy a fiziológiás ingerküszöböket meg tudjuk állapítani. Célunk a minél több fajtakörbe tartozó, egymástól jelentős testalkatbeli eltéréseket mutató egyedek vizsgálata volt, melynek során a különbségek tükrében is vizsgálni tudtuk a boncolás során meghatározott pontokat. Ezek mellett a kísérlet végzése folytán lehetőségünk nyílt felmérni a terápiás alkalmazás korlátait, az állatok reakcióját.

Munkánk a gyakorló fizioterapeutáknak alkalmas refencia munkát jelent. Az NMES-technika az izmok és egyes perifériás ideg szakaszok kezelésében – a diagnosztikai szempontokon túl – egy könnyen kivitelezhető technikát biztosít a mozgásszervi rehabilitációban.



Előadások listája