Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
» 2016. TDK
Felhívás
Meghívó 2016.
Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
Biológus szekció
Biológus Zsűri
Díjak
Díjazottak
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2016. TDK

2016. évi TDK konferencia

Kullancsok (Ixodida: Pholeoixodes) és kullancs közvetítette kórokozók (Piroplasmida: Babesia, Theileria; Rickettsiales: Neoehrlichia) molekuláris vizsgálata
Trauttwein Klaudia V. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Parazitológiai és Állattani tanszék
Témavezető: Dr. Hornok Sándor

Absztrakt:

A kullancsok és az általuk hordozott kórokozók kutatása az elmúlt évtizedekben növekvő tendenciát mutat, de a kullancs közvetítette fertőzések öko-járványtanának még így is sok aspektusa ismeretlen maradt. Vizsgálataink kezdeti és elsődleges célja az volt, hogy új adatokkal szolgáljunk a piroplasmosisok hazai járványtanáról. Munkánk első részében alvadásgátolt vérmintákat gyűjtöttünk 32 lóból, amelyeket Érden, egy Babesia canis endémiás területen tartottak. Ezen felül alvadásgátolt vérmintákat vettünk 100 racka juhtól, amelyek Babesia caballi- és Theileria equi-fertőzött lovakkal osztoznak legelőjükön (a Hortobágyon). E mintákból kivontuk a DNS-t, amit konvencionális PCR és szekvenálás segítségével piroplasmák jelenlétére vizsgáltunk. Az összes ló és juh vérminta negatívnak bizonyult azon "tipikus" és "szokatlan" piroplasmákra, melyeket e gazdákból leírtak (lóban: T. equi, B. caballi és B. canis; juhban: B. motasi, B. ovis és T. equi).

Munkánk második részében mintákat gyűjtöttünk vadon élő ragadozóktól Észak- és Kelet-Magyarországon (tehát: két farkas ürüléket, továbbá egy vadmacska, egy menyét, két nyest és egy borz vér és lép mintáit, illetve ez utóbbi fajról kullancsokat). DNS kivonást követően ezeket a mintákat is piroplasmák jelenlétére szűrtük.

A borzról gyűjtött kullancsokat morfológiai alapon Ixods rugicollis nőstényekként azonosítottuk, ami e faj hazai előfordulásának első megállapítása. Citokróm oxidáz és 16S rRNS szekvenciái alapján e kullancsfaj filogenetikai elemzése során egy csoportba került a Pholeoixodes subgenus más képviselőivel. A borz vérében és egy I. rugicollis kullancsban új Babesia genotípust sikerült kimutatni, amely különbözött egy Spanyolországban borzból kimutatott piroplasmától, és a törzsfán a B. microti kládba került. A borz vérmintáját az Anaplasmataceae családba tartozó, kullancs közvetítette baktériumokra is megvizsgáltuk, és igazoltuk benne a Candidatus Neoehrlichia sp. (FU98) DNS-ének jelenlétét. Ezt az új genotípust nemrég mutatták ki újonnan vörös rókából Ausztriában és Csehországban. Legközelebbi rokona a Ca. N. lotoris (észak-amerikai mosómedvékből), és csak kisebb fokú a genetikai hasonlósága az eurázsiai elterjedésű zoonotikus kórokozóval, az I. ricinus közvetítette Ca. N. mikurensis fajjal.

Következésképpen, az I. rugicollis filogenetikai elemzése (két genetikai marker alapján) megerősítette, hogy a Pholeoixodes subgenus tagja. A Ca. Neoehrlichia sp. (FU98) fajt első ízben találtuk meg borzban és Magyarországon. Ezen felül egy molekulárisan korábban nem jellemzett Babesia genotípus fordul elő közép-európai borzokban.



Előadások listája