Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
2020. TDK
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
» 2016. TDK
Felhívás
Meghívó 2016.
Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
Biológus szekció
Biológus Zsűri
Díjak
Díjazottak
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2016. TDK

2016. évi TDK konferencia

Vadászgörények egyes gyomor- és bélgyulladásainak klinikopatológiai vizsgálata
Mózer Anikó V. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Egzotikusállat- és Vadegészségügyi Tanszék
Témavezető: Dr. Pazár Péter

Absztrakt:

Hazánkban rendkívül kíváncsi természetük és kis méretük miatt egyre elterjedtebb a vadászgörények tartása.

A görények emésztőszerveit egyszerű szerkezetű gyomor, rövid bélcsatorna jellemzi. A perisztaltika gyors, a tranzitidő rövid, valamint fokozott szekréciós tevékenység figyelhető meg. Ennek megfelelően ezekben az állatokban az emésztőszervi megbetegedések gyakoriak. A krónikus kórformák felismeréséhez részletes kórelőzmény és fizikális vizsgálat, képalkotó és laboratóriumi vizsgálatok szükségesek.

Szakirodalmi források alapján a krónikus emésztőszervi tünetek leggyakoribb okai a gyulladásos bélbetegség (IBD), az eosinophil sejtes gyomor- és bélgyulladás, melyeknek hátterében immunológiai eredetet gyanítanak, a Helicobacter mustelae okozta gyomorgyulladás és -fekély, mely külföldi adatok szerint a görények csaknem 100%-át érintő fertőzés. Vadászgörényekben gyakoriak a lymphoproliferatív megbetegedések, amelyek a gyomor-bélrendszert is érinthetik, ezek kialakulásában szerepet játszhatnak a fentebb felsorolt krónikus gyulladásos kórformák.

Ezeknek a betegségeknek az elkülönítése csak kórszövettani vizsgálattal lehetséges, mely képet ad a gyulladás súlyosságáról és a sejtek típusáról.

Vizsgálatunk célja volt felmérni, hogy az Állatorvostudományi Egyetemen rendelkezésre álló beteganyagban milyen előfordulással találunk a gyomor-béltraktust érintő krónikus gyulladásos elváltozásokat.

Kutyákban és macskákban ismeretes, hogy a krónikus emésztőszervi problémák során a vérképben anaemia, ritkán thrombocytopenia, neutrophilia és eosinophilia jelentkezik. A biokémiai paraméterek közül legtöbbször fehérjevesztéssel összefüggő hypoalbuminaemiát, illetve a gyulladás következtében hyperglobulinaemiát, a szérum lipáz szint emelkedését tapasztalták.

További célunk volt, hogy azoknál az egyedeknél, melyeknél a szövettani minta mellett véreredmény is rendelkezésre állt, összefüggést találjunk a metszetben felismerhető gyulladás és a vérvizsgálatban szereplő eltérések között.

Vizsgálataink során 22 görényből származó gyomor és bél biopsziás mintát elemeztünk, melyeket diagnosztikai laparotomia során, gastroscop segítségével és boncolás alkalmával gyűjtöttünk. A metszeteket hematoxilin-eozin festéssel értékeltük. A mintákban számos, krónikus gyulladásra jellemző elváltozás volt igazolható: lymphocytás infiltráció, eosinophil sejtes infiltráció, valamint lymphomás elváltozások. A metszetek egy részében a nyálkahártya eróziója, valamint gyógyuló fekélyek voltak láthatóak. A H. mustelae kimutatására Warthin-Starry festést alkalmaztunk.

A véreredmények vizsgálata során megállapítottuk, hogy vadászgörények gyomor-bélgyulladásai során is jellemző elváltozás az anaemia és magas globulin szint.



Előadások listája