Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
» 2020. TDK
Felhívás
Meghívó 2020.
Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
Díjak
Díjazottak
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2020. TDK

2020. évi TDK konferencia

Füstölt sajtokban jelentkező policiklikus aromás szénhidrogének mennyiségének és minőségének vizsgálata a füstölési technika függvényében
Győri Rebeka VI. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Élelmiszerhigiéniai Tanszék
Témavezető: Dr. Lányi Katalin

Absztrakt:

A különböző élelmiszerek füstölése ősidőktől fogva közkedvelt élelmiszer tartósítási módszer volt. A füstölés nem csak antibakteriális és antioxidáns hatása miatt terjedt el, hanem a módszer hatására kialakuló kedvező íz-, illat- és színváltozások miatt is. A füstölésnek ugyanakkor nem csak pozitív hatásai lehetnek az élelmiszerekre. Guillen és mtsai. 1997-ben részletesen leírták, hogy szerves anyag magas hőmérsékleten való hőkezelése – és különösen füstölése – során rákkeltő poliaromás szénhidrogének (PAH-ok) keletkeznek. Phillips 1999-ben azt vizsgálta, hogy az emberi szervezetbe jutva ezek az aromás vegyületek aktívan bekapcsolódnak a sejtek metabolizmusába. A reakció során diolepoxid metabolitok keletkeznek, melyek aktívan kötődnek a sejtek genetikai anyagához, ezáltal mutációt, valamint daganatos elváltozásokat okozva a szövetekben. Az elmúlt években több kutatás is foglalkozott a PAH-ok megjelenéséről különböző sült, grillezett vagy füstölt húsokban és halakban, de igen kevés publikáció született a témában a füstölt sajtok esetében, pedig a PAH-ok lipofil jellege miatt a szennyezettség kockázata sokkal nagyobb a magas zsírtartalmú ételekben, mint például a sajtban is.

Kutatásunk során különböző hazai kereskedelemben kapható füstölt grillsajtokat vizsgáltunk elkészítés előtt, majd pedig a csomagoláson feltüntetett elkészítési mód és hőmérséklet alkalmazása után. Az EU PAH4 mennyisége mellett mértük a sajt színét és szárazanyag tartalmát is. A kutatási eredmények értékelése során összefüggéseket kerestünk az elkészítés módja és a sajt PAH-tartalma között. Tanulmányoztuk a szárazanyag tartalom, a PAH koncentráció, a színmérések, valamint az alapanyagként szolgáló sajt kiindulási paraméterei (pl. zsírtartalom) közötti összefüggéseket. Statisztikai elemzéseket végeztünk a kapott eredmények megfelelő értelmezéséhez: adatsorok korrelációját, a korreláció szignifikanciáját, valamint a különböző füstölési eljárásokkal kapott sajtok PAH tartalma közötti különbségek szignifikanciáját vizsgáltuk.

A kiértékelt eredmények alapján javaslatokat fogalmaztunk meg a fogyasztói egészséget kevésbé veszélyeztető füstölési valamint elkészítési módokról az adott a sajt típusra. A füstölési időn kívül, bizonyos körülmények között a hőmérséklet is döntően befolyásolhatja a készített füstölt sajt PAH tartalmát, mely szignifikáns különbséget jelent a parázson és a serpenyőben sütött sajtminták között.

Összeségében a füstölt sajtokat már évezredek óta élvezik a fogyasztók mind érzékszervi tulajdonságai, mind pedig dietetikai tulajdonságai miatt. Ezért is elengedhetetlen, hogy a hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvendő tejtermékek biztonságosan érkezzenek meg a fogyasztó asztalára.



Előadások listája