Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
» 2020. TDK
Felhívás
Meghívó 2020.
Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
Díjak
Díjazottak
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2020. TDK

2020. évi TDK konferencia

Az amygdala érzelmi aktivitásának feltérképezése korai aktivációjú génkifejeződés vizsgálatával
Szeidl Réka II. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Anatómiai és Szövettani Tanszék
Témavezető: Dr. Mátyás Ferenc

Absztrakt:

Az embert nap mint nap érik különböző környezeti és társadalmi behatások, legyen szó akár pozitív vagy negatív, másik embertárstól származó (szociális) vagy személytől független (nem szociális) eseményekről. A különböző ingerek hatására érzelmek, az érzelmek hatására pedig viselkedési formákat alakulnak ki. Ilyen érzelem például az öröm vagy a félelem. Számos olyan mentális betegség ismert, melyekben a megfelelő válaszreakció hiánya vagy éppen a fokozott megléte okoz problémákat, kihatva az ember életére, társas kapcsolataira, munkájára és egyes esetekben még a fizikális egészségére is. Viszont ahhoz, hogy ezek gyógyíthatók legyenek, először a betegségért felelős agyi mechanizmusokat kell megérteni.

A szakirodalmi adatok és az eddigi eredményeink szerint az amygdala komplex elsődleges szerepet játszhat az érzelmeken alapuló viselkedésformák kialakulásában. Különösen 4 almagja kapott az eddigiekben kitűntetett szerepet: a laterális, basolaterális, a centrális amydala és az ezek között elhelyezkedő interkaláris sejtcsoport. Felmerül a kérdés, hogy valamennyi azonos módon vesz-e részt az egyes behatásokra kialakított válaszreakciókban.

Ennek megválaszolására kísérleti modellállatként hím egereket tettünk ki különböző ingereknek, majd korán aktiválódó gén, a c-Fos expressziójának feltérképezésével vizsgáltuk meg a 4 amygdaláris mag aktiválódását. A negatív szociális ingerként alkalmazott természetes predátor (macska, róka) szag és a negatív nem-szociális inger, a félelmi kondicionálás félelem érzetet (ledermedést) váltott ki. Pozitív (örömérzetet) szociális ingerként hormonnal kezelt nőstényt helyeztünk a kísérleti állat mellé, míg nem-szociális behatásként cukrozott tejet alkalmaztunk. A behatások után 60 perccel az egereket perfundáltuk és az agymetszeteiken hisztokémiai festéseket végeztünk.

Peroxidáz és többszörös fluoreszcens immunfestési eljárások során megjelenítettük az inger-aktivált, c-Fos fehérjét termelő idegsejteket, valamint különböző neurokémiai markerekkel azonosítottük az egyes amygdala magokat. Előzetes eredményeink alapján megállapítható, hogy az egyes behatások más-más amygdala területen okoztak idegsejt aktivációt (pl. cukrozott tej a centrális amygdalában és félelmi kondicionálás a laterális amygdalában), melyek hozzájárulhatnak a megfelelő érzelmi reakciók kialakulásához.

Ezen eredmények segítségével pontosabb képet kaphatunk arról, hogy mely érzelmi behatások melyik amygdaláris hálózatot aktiválják, hozzájárulva a stimulushoz kapcsolható mentális betegség (pl. kórós zabálás vagy pánik-betegségek) mögött meghúzódó agyi folyamatok megértéséhez.



Előadások listája