Tudományos Diákkör    
 
 
2023. TDK
2022. TDK
2021. TDK
» 2020. TDK
Felhívás
Meghívó 2020.
Állatorvos szekciók
Állatorvos zsűri
Díjak
Díjazottak
2019. TDK
2018. TDK
2017. TDK
2016. TDK
2015. OTDK
2015. TDK
2014. TDK
2013. TDK
2013. Támop
2013. OTKD
2012. TDK
2012. Támop
2011. TDK
2010. TDK
2009. TDK
2009. OTDK
2008. TDK
2007. TDK
2006. TDK
2005. TDK
2004. TDK
2003. TDK
2002. TDK
Home » Archívum » 2020. TDK

2020. évi TDK konferencia

A hangok, zenék menhelyi kutyákra gyakorolt hatása
Szabó Fanni VI. évfolyam
Állatorvostudományi Egyetem, Állattenyésztési, Takarmányozástani és Laborállat-tudományi Tanszék
Témavezetők: Dr. Korsós Gabriella, Dr. Fekete Sándor György

Absztrakt:

Jelen dolgozatban a kutyák viselkedésváltozását elemeztük különféle hanganyagok hatására a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság Állategészségügyi Szolgálatának Illatos úti ebrendészeti telepén. Az általános zaj egy ilyen telepen önmagában is stresszt okoz, bár ennek mértéke egyedenként változhat. Ez negatívan befolyásolhatja a kutyák viselkedését, esetleg rossz szokások, abnormális viselkedésformák kialakulásához vezethet. A lejátszott felvételek a külső zaj mértékét önmagában is csökkentik. Emellett egyes zenei stílusoknak bizonyítottan nyugtató hatásuk lehet, illetve önmagukban is környezetgazdagító hatásként érvényesülhetnek.

A vizsgálat során öt együtt tartott kutyáról videófelvételeket készítettünk. Az állatok különböző napokon egységes ideig különféle hangokat, zenéket hallgattak. A kísérlet tizenkilenc napig tartott. A felhasznált hangokból készült keverékkel először szoktatás történt, kontrollként pedig csend, illetve fehérzaj szolgált. Az elkészült videókat egy speciális viselkedéselemző szoftver segítségével elemeztük (Noldus The Observer XT 14). Vizsgáltuk a kutyák elhelyezkedését a kennelben, különböző testhelyzetüket, mint állás, ülés, fekvés gyakorisága, a játék, farokcsóválás, evés, ivás idejét, a komfortmozgásokat.

A vizsgálat során azt tapasztaltuk, hogy a kutyák a fehérzaj és a reggae zene lejátszása közben töltötték a legtöbb időt a kennel elülső részében. Ugyancsak a reggae zene alatt töltötték az állatok a legtöbb időt fekvő testhelyzetben, míg az egymással való játék ideje a binaural zene hatása alatt volt a legmagasabb. A kennel elülső részében töltött idő növeli az örökbefogadási esélyeket, és az is előnyös, ha a kutyák minél több időt töltenek nyugodt testhelyzetben, mint a fekvés vagy az ülés.

A zene könnyen hozzáférhető és egyszerűen használható eszköz lehet a mindennapi életben. Számos kutya tölti kennelben az életének egy részét vagy egészét. Ennek oka lehet menhelyi tartás, de gyakran ilyen a munkakutyák, vagy laboratóriumi kutyák elhelyezése is, illetve otthoni, háznál tartott kutyáknál is előfordul. A zene növelheti életminőségüket, csökkentheti stresszszintjüket, aminek egészségmegőrzési szempontból lehetnek pozitív hozadékai. Ezen kívül, amennyiben csökkenti a rossz szokások kialakulásának mennyiségét, a menhelyi kutyák örökbeadhatóságát segíti elő, illetve a visszakerülésüknek valószínűségét csökkenti.



Előadások listája